Biała Podlaska

XVI Międzynarodowy Biała Blues Festiwal

11
maj 2023

W niedzielę, 21 maja o godzinie 17:00 w Amfiteatrze w Białej Podlaskiej odbędzie się XVI Międzynarodowy Biała Blues Festiwal. Impreza od początku istnienia ma charakter prezentacji, nie konkursu, a jego inicjatorem i twórcą jest muzyk Jarosław Michaluk. W tym roku na bialskiej scenie zaprezentują się trzy grupy: Pola & Tortilla, Old Breakout i Lord Bishop z zespołem z USA.

W historii polskiego bluesa jest to rok m.in. jubileuszu 80 urodzin Tadeusza Nalepy. Festiwal uczci to wyjątkowym koncertem zespołu Old Breakout , w którym będzie można usłyszeć kilku muzyków występujących niegdyś z ojcem polskiego bluesa w grupie Breakout, w największych przebojach zespołu i Tadeusza Nalepy z lat 70 i 80-tych.

Biała Blues Festival istnieje od 2008 r. , jest od lat wizytówką kulturalną Białej Podlaskiej. Najbliższa edycja, tak jak kilka ostatnich, odbędzie się w zadaszonym, urokliwym Amfiteatrze, położonym w pięknej scenerii Parku Radziwiłłowskiego.

Przyjeżdżają tu znakomici artyści z Polski i z zagranicy reprezentujący różne odcienie bluesa. Byli wśród nich m.in.: Jennifer Batten, Moreland & Arbuckle, Wanda Johnson & Shrimp City Slim Band, Mike Russel Band, Alvon, Martyna Jakubowicz, Ewa Uryga, Jorgos Skolias, Leszek Winder, Krzysztof Ścierański, Leszek Cichoński, Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa czy Sebastian Riedel & Cree.

   POLA & TORTILLA
   fot. Tomasz Dorawa

TORTILLA to zespół doskonale znany z dokonań bluesowych, reprezentujący, jako jedna z nielicznych grup w Polsce autentycznego bluesa elektrycznego. Zespół czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną niebanalną drogą. Efektem tego jest unikalny i rozpoznawalny styl, który cechuje szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców, rock’n’rollowa energia typowa dla białych muzyków oraz jazzowy puls.

W nagraniach studyjnych grupa w interesujący sposób wzbogaca swoje brzmienie, dzięki zastosowaniu różnych instrumentów takich jak: akordeon, saksofony, organy Hammonda i Farfisa, czy sekcja smyczków. Charakterystyczne dla kompozycji własnych TORTILLI są teksty autorstwa poetów Waldka Ślefarskiego i Pawła Tańskiego utrzymane w żartobliwej absurdalno-lirycznej konwencji. W swojej dyskografii grupa ma już 5 pozycji: „Blues Band”, „Full of Blues”, „Po polsku”, „Tortilla”, „5! Live! Tortilla & Wojtek Karolak”.

Skład zespołu: Pola – śpiew, Maurycy Męczekalski – gitara, Tomasz Przymorski – gitara basowa, Jacek Karpowicz – harmonijka ustna, Jarosław Koźbiał – perkusja

   OLD BREAKOUT

OLD BREAKOUT to reaktywacja legendy - muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu BREAKOUT założonej przez Tadeusza Nalepę legendy polskiej sceny blues-rockowej z lat siedemdziesiątych.

W 2013 roku przy okazji Festiwalu „Lep na Bluesa”, dawni przyjaciele Nalepy z zespołu postanowili stworzyć projekt upamiętniający jego muzykę i ku radości publiczności od tamtej pory w takim składzie koncertują po Polsce i kilku krajach Europy.

W 2018 roku nagrywali płytę „Old Breakout -Tribute to Nalepa & Kubasińska”. W ramach tego projektu współpracują ze sobą członkowie Breakoutu z lat '70 i '80: Tadeusz Trzciński, Józef Hajdasz, Winicjusz Chróst, Krzysztof Dłutowski, Wojciech Morawski, a do nagrania płyty dołączyli także Dariusz Kozakiewicz, Maciej Bogusław Kubicki, Marcin Kołdra, Sławek Burakowski, Monika Urlik i kilku innych doskonałych bluesmanów, którzy wspólnie tworzą niepowtarzalną ucztę muzyczną.

Latem 2022 muzycy Old Breakout ponownie weszli do studia aby stworzyć kolejny album z przebojami Breakoutu i Nalepy. I tak jak w 88 roku Nalepa nagrał z zespołem Dżem studyjny album „Numero Uno”, tak i teraz do współpracy z Old Breakout zaproszenie przyjął mistrz gitary Jerzy Styczyński (Dżem). Płyta „80a” jest dostępna dla fanów po koncertach od końca września 2022 roku.

   Lord Bishop

Lord Bishop Rocks Trio, to dawka muzyki na najwyższym poziomie łącząca wiele różnych brzmień, od ciężkich, metalowych po lekki i żywiołowy funk. Grupa bez wątpienia aspiruje na bycie najbardziej rozpoznawalnym i pożądanym rockowym trio w światowej historii muzyki.

Lord Bishop jako wyróżniający się frontman od zawsze fascynuje publiczność naturalnością i zaraża ich pozytywną energią. W swojej długiej karierze, w trakcie której zagrał ponad 4000 koncertów, dzielił scenę między innymi z artystami takimi jak: Living Color, Johnny & Edgar Winter, Nazareth, Eric Burdon i z wieloma innymi wielkimi gwiazdami rocka.

Bilety w cenie 70 zł dostępne w przedsprzedaży online TUTAJ, a także w Pizzerii "Roma" ul. Brzeska 1 tel 83/344 44 20 , Kawiarnia Coffeelove, Plac Rubina 11-14 tel.693 890 281, Sklep Muzyczny "Music Audio" ul. Janowska 11 tel.83/342 57 47

Festiwal poprowadzi dziennikarz muzyczny radiowej Jedynki Marcin Kusy.

Organizatorem Festiwalu jest Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe www.bialajazz.pl

Honorowy Patronat nad wydarzeniem sprawuje Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk.



Inf. Pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.