„Z papierem przez dwa tysiąclecia”. Noc Muzeów w Białej Podlaskiej
maj 2021
Warsztaty czerpania papieru, trzy nowe wystawy, ekspozycje stałe, a także kaplica pałacowa oraz wieżyczka wschodnia. To wszystko czekało na odwiedzających Muzeum południowego Podlasia podczas Nocy Muzeów.
W sobotę, 15 maja w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów, Muzeum Południowego Podlasia przygotowało szereg atrakcji dla odwiedzających. Myślą przewodnią tegorocznej edycji był papier. Tego dnia zainaugurowano trzy nowe wystawy "Zaczerpnięte inspiracje" - wystawa prac Krystyny Dyrdy-Kortyki, "Medal - mała forma rzeźbiarska", "Z papierem przez dwa tysiąclecia" – to właśnie w ramach tej wystawy prowadzone były warsztaty z czerpania papieru, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.Wystawa "Z papierem przez dwa tysiąclecia" – została zrealizowana przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Natomiast warsztaty prowadził Marcin Wyszyński, który wyjaśnił, że metoda ręcznego wytwarzania papieru została zapoczątkowana w roku 105 n.e. w Chinach. – I ten papier przebył bardzo długą drogę do Europy, bo po drodze Arabowie metodę trochę zmienili, a na samym końcu Europejczycy w 1268 roku udoskonalili. Właśnie ta metoda dzisiaj jest używana przy produkcji ręcznej, w tako sposób jaki prezentujemy podczas naszych warsztatów towarzyszących tej wystawie – wyjaśnił Marcin Wyszyński z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.
Głównym produktem do produkcji papieru w Europie były stare szmaty konopne, ganiania,
a następnie bawełniane zaś ich zbieraniem zajmowali się wędrowni szmaciarze. – Polega to na tym, że masa wytwarzana z tych szmat, rozbijana na najdrobniejsze części, była mieszana z wodą. Z tej masy papierniczej sitem nabierano tę masę i czerpano w ten sposób kartkę papieru. Taka kartka po odciśnięciu schła nawet trzy dni. Po tym czasie powstawała kartka, którą można było już użyć – wyjaśnił Marcin Wyszyński.
Wystawę "Z papierem przez dwa tysiąclecia" można oglądać w Muzeum Południowego Podlasia, w oficynie zachodniej do 31 sierpnia bieżącego roku.
0 komentarze