Garwolin

Żelechów: Spotkanie z autorką książek dla dzieci

Kultura Sob. 12.11.2022 12:12:32
12
lis 2022

We wtorek, 8 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żelechowie gościła Agata Karpińska – autorka książek dla dzieci: „Polskie święta i zwyczaje. Wiersze o świętach", „Z Rykusiem po Rykach. Przewodnik dla dzieci" oraz „Niewinny, że inny. Bajka o tolerancji". Na spotkanie z poetką licznie przybyli najmłodsi, uczniowie klas 0-III szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Żelechów oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baczkowie wraz z opiekunami.

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia nagród i dyplomów laureatom konkursu zorganizowanego przez MGBP „Wakacje z literackim przyjacielem". Następnie autorka przedpremierowo opowiedziała o swojej najnowszej książce „Niewinny, że inny. Bajka o tolerancji", która wkrótce się ukaże. Uczestnicy mieli okazję posłuchać najciekawszych jej fragmentów. Podczas spotkania Agata Karpińska wyjaśniała najmłodszym, jak krzywdzący jest podział ludzi ze względu na wygląd, język lub poglądy. „Bo jaki to ma sens pomysł, na który wpadają czerwone klocki – mówiące innym językiem i innego koloru niż pozostałe klocki – że należy się wywyższać nad inne zabawki i że są w ogóle lepsze?"
Pani Agata pierwszą rymowankę napisała podczas pracy w warszawskim przedszkolu. Miała pod opieką grupę „Biedronek" i postanowiła napisać własną piosenkę. W taki sposób powstały inne utwory dziecięce opublikowane przez wydawnictwo Nowa Era zamieszczone w podręcznikach i zeszytach ćwiczeń dla dzieci. Na spotkaniu autorka nawiązała również do zbliżającego się Święta Niepodległości, tłumacząc uczestnikom jak ważne są rozwiązania dyplomatyczne: wspólne rozmowy, dyskusje, życzliwość wobec innych, aby każdy czuł się ważny i potrzebny.
Nie zabrakło też dobrej zabawy i humoru. Uczestnicy, dobierając się w pary, pokazali, że nie każdy jest taki sam, że różnimy się od siebie pod względem wyglądu, wieku, zainteresowań... Żeby zobrazować jak powstaje plotka, wybrana grupa dzieci przekazała dalej usłyszane wypowiedziane zdanie przez autorkę dotyczące ubioru i zabawek.
Pisarka opowiedziała także o swoich wydanych zbiorach, jak powstaje książka oraz na czym polega praca pisarza, ilustratora i wydawcy. Swoje opowieści wzbogacała czytanymi wierszami i śpiewanymi piosenkami, które bardzo umilały to spotkanie.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w edukacyjnym spotkaniu, zadawały mnóstwo pytań, na które otrzymywały szybką odpowiedź. Na zakończenie wydarzenia najmłodsi wyrazili swoje podziękowania, przekazując autorce własnoręcznie wykonane upominki: laurki, kwiaty oraz ażurową ozdobę.
Spotkanie z pisarką Agatą Karpińską dostarczyło wielu korzystnych wrażeń, uświadomiło wszystkim jak ważna jest akceptacja, przyjaźń oraz szacunek dla drugiego człowieka, czasami chorego, niepełnosprawnego.MGOK Żelechów

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.