Łuków

8 sierpnia - Wielki Dzień Pszczół

Region Wt. 08.08.2023 09:50:16
08
sie 2023

Dziś, 8 sierpnia w Polsce obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Ustanowiony w 2013 roku wskazuje na rolę tych zapylaczy dla życia człowieka oraz konieczność ich ochrony.

Szacuje się, że wartość płynąca z zapylania przez pszczoły dla polskiej gospodarki wynosi blisko 4,5 mld zł i jest niezastępowalna. Pszczoła miodna jest jedynym owadem, na który człowiek ma wpływ poprzez hodowlę i dokarmianie.

Krzysztof Woroszyło pszczelarz z Łukowa w rozmowie z Radiem Podlasie zwrócił uwagę na organizację roju pszczelego i dodał, że najlepiej kupować miód w swojej okolicy, od zaufanego pszczelarza.Oprócz pszczoły miodnej w Polsce żyje ponad 470 gatunków dzikich pszczół. Najlepszym wsparciem tych zapylaczy jest uprawa roślin je przyciągających. Im bardziej zróżnicowane są rośliny, tym więcej gatunków pszczół ma szansę z nich skorzystać.

Jeśli chodzi o pszczoły miodne, to w Polsce mamy ok. 2 mln 200 tys. rodzin pszczelich. Nasze pszczelarstwo rozwija się, a promują go nie tylko branżowe organizacje. Powstają również wyjątkowe pasieki.


Z Barbarą Łysoń prezes Fundacji ,,Apikultura” rozmawia Andrzej Ilczuk.


Fot.: AI, Fundacja Apikultura
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Andrzej Ilczuk
+48.502173757

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.