Garwolin

Borowie: nowy asfalt z rządowym wsparciem

Region Śr. 03.08.2022 10:23:59
03
sie 2022

2 sierpnia uroczyście oddana została do użytkowania droga w Iwowem w gminie Borowie, której gruntowna przebudowa kosztowała blisko trzy miliony złotych, w tym większą część stanowiła dotacja w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. To piąta inwestycja w gminie zrealizowana dzięki temu funduszowi.

To było wydarzenie dla części mieszkańców Iwowego, bo na taką drogę czekano od lat. Dzięki staraniom wójta i jego pracowników, rady gminy oraz wsparciu parlamentarzystów, po roku gruntownej przebudowy, 2 sierpnia oficjalnie oddano do użytkowania 1676 mb. nowej drogi asfaltowej. - Zostało wykonane poszerzenie jezdni do 5 mb, ułożona została nowa nawierzchnia z betonu asfaltowego, wybudowany został dotychczas nieistniejący chodnik z kostki brukowej o szerokości 2 mb. oraz zjazdy do posesji mieszkańców. Ponadto wykonane zostało odwodnienie drogi, nowe pobocza i progi zwalniające oraz, co ciekawe, kanał technologiczny służący do umieszczenia infrastruktury teletechnicznej- mówił wójt Wiesław Gąska, który przypomniał też na terenie gminy jest to już piąta inwestycja objęta dofinansowaniem Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. - Łączna długość wybudowanych dróg w ramach tego funduszu wynosi 5,2 km, łącznie wydaliśmy na to ponad 6 mln zł, a w ramach RFRD otrzymaliśmy na te zadania 4 mln 168 tys. zł- uzupełnił. Wiesław Gąska wspomniał, że obecna kadencja jest jego szóstą jako wójta, „ale pierwsza kadencja, gdzie tak olbrzymie środki zasiliły budżety gmin, w tym gminy Borowie”. - To są niewyobrażalne kwoty, dotychczas nam się nie śniły takie kwoty. Myślę, że rząd wie, co robi i właśnie przeznacza takie olbrzymie środki finansowe, żeby wybudować tę podstawową infrastrukturę na wsi...- artykułował gospodarz gminy Borowie. Nadmienił, że również z Polskiego Ładu gmina z powodzeniem pozyskuje duże środki na inwestycje. Senator Maria Koc podkreślała, że tak wiele inwestycji realizowanych jest dzięki rządowemu wsparciu. - Ponad 16 mln zł, więc bardzo dużo się dzieje i będzie się działo, jeżeli chodzi o inwestycje na terenie gminy Borowie, ale to tak, jak na terenie całego powiatu garwolińskiego...- akcentowała senator Koc. Poseł Grzegorz Woźniak mówił, że dzięki rządowym dofinansowaniom buduje się wiele nowych obiektów, inwestycji, żeby wyrównać zaległości lat poprzednich, a starosta garwoliński Mirosław Walicki powiedział, że cieszy się, bo powiat także dokłada cegiełkę do rozwoju gminy, bo od początku tej kadencji ponad 5 mln zł inwestycji w drogi powiatowe na terenie gminy, to też jest rekordowa suma i na tym nie zamierzamy zakończyć...- spuentował Walicki.

Przecięto wstęgę otwierającą nową drogę, którą ks. Bogusław Wnuk, proboszcz latowickiej parafii poświęcił.

Przy okazji pobytu w gminie Borowie, senator Maria Koc wizytowała inwestycje realizowane ze wsparciem instytucji rządowych.

Relację przygotował Waldemar Jaroń


WJ/Iwowe
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.