Burzliwe obrady Rady Powiatu Bialskiego
lut 2021
Czwartkowe obrady sesji Rady Powiatu Bialskiego można określić jednym słowem - burzliwe. Poważną dyskusję wywołał m.in. wniosek o odwołanie radnego Arkadiusza Maksymiuka z funkcji zastępcy dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej.
Jak się szybko okazało, nad kwestią tą pochylił się już Sejmik Województwa Lubelskiego, który zmienił statut tak, by dyrektor WORD-u mógł odwołać zastępcę ze stanowiska. Ta informacja wywołała niemałe oburzenie zgromadzonych radnych. Głos zabrał w tej sprawie m.in. przewodniczący Mariusz Kiczyński. – Nie wierzę własnym oczom, że dzisiaj można człowieka przedsiębiorczego, z doświadczeniem wyrzucić z minuty na minutę. Państwo, które tak traktuje człowieka pracowitego, kreatywnego nie ma prawa bytu. Najbardziej kuriozalną sprawą było stanowisko zarządu Związków Zawodowych WORD-u w Białej Podlaskiej, które w stu procentach popiera wywalenie człowieka na bruk! Związki zawodowe to instytucja, która ma bronić pracownika zawsze i w każdej sytuacji, dopóki sąd nie udowodni mu zarzucanych czynów np. przestępstwa - mówił przewodniczący.Wszyscy radni zgodnie stwierdzili, że ludzi nie można niszczyć, tylko dlatego, że są przedsiębiorczy, kreatywni i chcą robić coś więcej niż tylko pracować zawodowo.
Radni podjęli wczoraj także uchwały dotyczące m.in. ustanowienia roku 2021 Rokiem Batalionów Chłopskich w powiecie bialskim, założenia Branżowej Szkoły I Stopnia w Małaszewiczach i ustanowienia dodatku emerytalnego dla czynnych członków Ochotniczych Straży Pożarnych.
Uchwała ustanawiająca rok 2021 rokiem Batalionów Chłopskich w powiecie bialskim została przyjęta jednogłośnie, mimo iż jak mówi radny Mariusz Kiczyński, pojawiały się głosy, które całkowicie negowały te obchody.
– Z przykrością słuchałem głosów, które całkowicie negują te obchody. Główny argument przeciw był taki, że Bataliony Chłopskie, później zasilały odziały Milicji Obywatelskiej, wspierały Państwo Ludowe. Popatrzmy raczej na to co Bataliony Chłopskie robiły dla naszej wsi, bo w tych batalionach szli chłopcy i ginęli za naszą wolność – argumentował przewodniczący.
Przypomnijmy, że w tym roku obchodzona jest 80 rocznica powstania Batalionów Chłopskich. Stąd wniosek o ustanowienie roku 2021 w powiecie bialskim rokiem Batalionów Chłopskich.
Kolejna kwestia, nad którą dyskutowali radni dotyczyła apelu do rządu o ustanowienie dodatku emerytalnego dla czynnych członków Ochotniczych Straży Pożarnych. Ten punkt wywołał zdaniem przewodniczącego rady powiatu najbardziej bzdurną dyskusję od lat w samorządzie.
– Byłem przekonany, a raczej pewny, że wszyscy radni przez aklamację, bez słowa dyskusji poprą ten apel. Działania Rady Powiatu były pokłosiem tego, że Senat RP zaproponował uchwałę o przyznaniu dodatku emerytalnego dla strażaków służących w OSP, jednak ustawa została storpedowana przez Sejm. Dziś dowiaduję się, że partia rządząca pochyla się nad tym, są plany konsultacji społecznych. My radni nie wierzymy w takie konsultacje w szybkim czasie. Z wielką przyjemnością słuchałem kolegów druhów, którzy czynnie biorą udział w akcjach. Bardzo podobało mi się wystąpienie kolegi Mariana Tomkowicza, który bardzo merytorycznie poparł ten wniosek i zaproponował rozwiązanie, żeby to samorządy gminne dofinansowały taki dodatek, bo mają taką możliwość – podkreślił Mariusz Kiczyński. Radni większością głosów poparli wniosek i apel.
Radni jednogłośnie przyjęli także uchwałę dotyczącą założenia Branżowej Szkoły I Stopnia w Małaszewiczach i włączenia jej do Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach. Przewodniczący Mariusz Kiczyński pogratulował pomysłodawcom tej inicjatywy, na czele z dyrektorem Robertem Wieczorkiem, całemu gronu pedagogicznemu oraz osobom, które były zaangażowane w pracę nad tym projektem.
Całą XXXIII sesją Rady Powiatu Bialskiego można obejrzeć poniżej.
ICH/Biała Podlaska [ja]
0 komentarze