Radzyń Podlaski

Co z kanalizacją w Białej?

Region Pt. 30.07.2021 14:48:02
30
lip 2021

Prezes radzyńskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Jarosław Ejsmont pojawił się na ostatniej sesji Rady Gminy Radzyń Podlaski oznajmiając, że planowana, wpisana w budżet i dofinansowana z rządowego funduszu budowa kanalizacji w Białej nie otrzymała zgody na przyłączenie do miejskiej oczyszczalni. Przepustowość oczyszczalni nie pozwala na dołączenie kolejnych linii. Konieczna jest modernizacja.

Jarosław Ejsmont stwierdził, że przyłączenie kanalizacji w Białej przed modernizacją oczyszczalni jest niemożliwe.

- Jestem zobowiązany jako prezes PUK-u, działający również w interesie miasta poinformować, że na dzień dzisiejszy na odprowadzanie ścieków z terenów wiejskich z projektowanej kanalizacji do istniejącej miejskiej oczyszczalni, gmina Radzyń Podlaski nie posiada zgody miasta jako właściciela oczyszczalni. PUK jako firma, zarządzająca oczyszczalnią i realizująca te zadania ma obowiązek zapewnić zdolność posiadanych urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych do realizacji dostaw wody w wymaganej ilości i odpowiednim ciśnieniem oraz odprowadzania ścieków w sposób ciągły i niezawodny - powiedział.

Wójt gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek nie chce szerzej komentować sprawy. Zaznaczył jednak na antenie Katolickiego Radia Podlasie, że pracuje nad sprawą, a planowana kanalizacja w miejscowości Biała zostanie przyłączona do oczyszczalni.Jako, że modernizacja oczyszczalni jest konieczna, wójt deklaruje, że będzie wspierał tę inwestycję. Dodaje, że przeprowadził rozmowy z burmistrzem Jerzym Rębkiem w tej sprawie i wie, że włodarz miasta rozważa pozyskanie zewnętrznego dofinansowania na modernizację oczyszczalni.

Z kolei gmina Radzyń przystąpi do budowy kanalizacji. Rozstrzygnięto przetarg, prace wykona firma z Łosic. Samorząd zapłaci prawie 1 700 000 złotych.
KS/DW
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Karolina Suchodolska
+48.500105909

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.