Garwolin

Coraz bliżej budowy przeprawy mostowej na Wiśle

Region Wt. 31.01.2023 10:49:37
31
sty 2023

Kolejny, ważny etap budowy mostu na rzece Wiśle łączącej powiat garwoliński z kozienickim został zakończony. 30 stycznia w Starostwie Powiatowym w Garwolinie przekazano decyzję środowiskową, która otwiera drogę do rozpoczęcia dalszych prac związanych z rozwiązaniami technicznymi i w dalszej kolejności uzyskania pozwolenia na budowę mostu.

Spotkanie miało związek z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację zadania pod nazwą „Budowa mostu na rzece Wiśle pomiędzy miejscowością Antoniówka Świerżowska a miejscowością Świerże Górne wraz z drogami dojazdowymi” i oficjalnym przekazaniem dokumentacji projektowej, która na tym etapie zakończyła się decyzją środowiskową wydaną przez wójta gminy Maciejowice. - I to jest zakończenie etapu C, przechodzimy teraz do kolejnego etapu, czyli koncepcji programowej, która zakończy się wydaniem pozwolenia na budowę, przygotowaniem całej dokumentacji i planowany termin zakończenia tego etapu, czyli etapu dokumentacji projektowej tj. październik 2024r. Po tym ostatecznym etapie możemy przystąpić do realizacji inwestycji - powiedział starosta garwoliński Mirosław Walicki.

Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski dodał, że z wielu względów jest to ważna inwestycja. - Przede wszystkim gospodarcza, łączy te dwa regiony, usprawnia komunikację, także kultura, kontakt społeczny. To będzie znacznie skracało sytuację, także mając na uwadze sytuację zewnętrzną, w razie zagrożeń bezpieczeństwa most też będzie przydatny – podkreśla gospodarz gminy Kozienice.

Według Tomasza Kwiatkowskiego wójta gminy Maciejowice, budowa mostu, to inwestycja wyczekiwana przez wszystkich mieszkańców gminy Maciejowice, Kozienice oraz powiatów Kozienice i Garwolin, bowiem to ważne połączenie komunikacyjne, ale też szansa na rozwój tych miejscowości, a także całego regionu.
Most ma mieć długość 896 metrów i jeśli nic nie stanie na drodze, budowa przeprawy mostowej powinna zacząć się na początku 2025 roku. Koszt zadania to około 650 mln zł, w tym 80% stanowią środki rządowe, 20% pokryją samorządy powiatów garwolińskiego i kozienickiego oraz gmin Kozienice i Maciejowice. Budowę mostu wesprzeć finansowo ma również samorząd województwa mazowieckiego.

W spotkaniu udział wzięli starosta garwoliński Mirosław Walicki, wicestarosta Marek Ziędalski, starosta kozienicki Krzysztof Wolski, burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski, wójt gminy Maciejowice Tomasz Kwiatkowski, przedstawiciele Powiatowego Zarządu Dróg w Garwolinie, Most-Projekt Poznań i Mosty Gdańsk.

Więcej w relacji Waldemara Jaronia. 

WJ/Garwolin
MR
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.