Czy w Siemiatyczach powstanie elektrociepłownia na biomasę?
mar 2021
Temat ekologicznej ciepłowni, której budowę kilka lat temu deklarowano w Siemiatyczach, systematycznie pojawia się na sesjach rady miejskiej, na ostatniej sesji burmistrz Piotr Siniakowicz potwierdzał, że miasto nadal jest zainteresowane wytwarzaniem ekologicznego ciepła i rozmowy z inwestorem nadal się prowadzone. Niezależnie od tego, by nie tracić więcej czasu, miasto ma wdrażać rozwiązania alternatywne i zaadaptować dwie osiedlowe kotłownie na kotłownie gazowe. Inwestycja warta w sumie 3,4 mln zł realizowana będzie na osiedlu Wysokie i Tarasy.
W roku 2017 miasto Siemiatycze, miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne, gminy Dziadkowice i Mielnik, powiat siemiatycki, SP ZOZ Siemiatycze i przedsiębiorca prywatny (Spółka ENERIS Siemiatycze Sp. z o.o.) podpisali „Porozumienie o zawiązaniu Siemiatyckiego Klastra Energii”. W ramach Klastra miała powstać nowoczesna ciepłownia. Wbicie łopaty pod budowę zapowiadano wiosną 2018 roku, w roku 2019 miasto miało ogrzać ekologiczne ciepło. Kilkukrotnie przesuwano terminy, do dziś budowy nie rozpoczęto.Tymczasem inwestor wyjaśnia, że konieczna jest głęboka weryfikacja założeń projektu i szuka innych, jak określa – nowocześniejszych rozwiązań.
Firma Eneris tak tłumaczy obecną sytuację i kilkuletnie opóźnienia:
- W związku z dynamicznymi zmianami na rynku paliw odnawialnych oraz technologii ich wykorzystania w zakresie generowania energii i ciepła, ENERIS musiał dokonać głębokiej weryfikacji założeń projektu elektrociepłowni w Siemiatyczach. Jesteśmy obecnie w fazie formułowania końcowych wniosków i rekomendacji wynikających w tej analizy.
Na bardzo proste pytanie, czy firma w ogóle zamierza wybudować i uruchomić w Siemiatyczach elektrociepłownię otrzymaliśmy dość niejasną odpowiedź:
- Z pewnością możemy stwierdzić, że ENERIS chce dalej uczestniczyć w projektach nakierowanych na dostarczanie rozwiązań dla społeczności Siemiatycz. Nie jest wykluczone, że w wyniku prowadzonych obecnie analiz będziemy chcieli zaproponować miastu rozwiązania kogeneracyjne w oparciu o inne, nowocześniejsze technologie.
O sprawie pisaliśmy wielokrotnie:
Rok 2017:
http://podlasie24.pl/siemiatycze/region/w-siemiatyczach-chca-wybudowac-elektrocieplownie-2303e.html
http://www.podlasie24.pl/siemiatycze/region/ekologiczne-prad-i-cieplo-poplyna-w-siemiatyczach-podpisano-umowe-na-siemiatycki-klaster-energii-22a67.html
2018:
http://podlasie24.pl//siemiatycze/region/-siemiatycki-dzien-samowystarczalnosci-energetycznej-24895.html
Rok 2020:
http://www.podlasie24.pl/siemiatycze/region/co-z-budowa-ekologicznej-elektrocieplowni-w-siemiatyczach-2d3e0.html
ABol/Js
0 komentarze