Siemiatycze

Dać dziecku dom i oddać serce... Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Region Wt. 30.05.2023 19:26:33
30
maj 2023

Dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych potrzebują warunków do harmonijnego rozwoju, które może zapewnić rodzinna piecza zastępcza. Mówi się, że rodzicielstwo zastępcze to jedna z najpiękniejszych misji, jaką może podjąć dorosły człowiek. Państwo Dorota i Roman wiedli spokojne, życie, mieli już dorosłe dzieci i czas dla siebie. Wtedy w ich życiu pojawiły się wnuki, które potrzebowały pomocy. I tak dziadkowie zostali rodzicami zastępczymi i przejęli opiekę nad maleńkimi dziećmi.

Sprawa w sądzie o opiekę nad dziewczynkami trwała półtora roku. Wkrótce potem do dziadków trafił też wnuczek. Tutaj nie było sporu o dziecko, matka podrzuciła je dziadkom. Dziadkowie wychowują wnuki, jednak ich córka – matka trójki dzieci, nie chce przyjąć pomocy.

Rodzicielstwo zastępcze to bezpieczna forma opieki nad dziećmi, której z różnych powodów nie mogą zapewnić rodzice biologiczni. 30 maja obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, który w szczególny sposób ma promować tę formę opieki. W tym dniu odwiedzamy dziadków wychowujących troje swoich wnucząt.
Być może była to najtrudniejsza decyzja w ich życiu, ale dziś dzieci mają dach nad głową, otoczone są miłością i odpłacają miłością.

Na tę wyjątkową opowieść zaprasza Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.Pieczę zastępczą organizuje powiat delegując zadanie odpowiednim instytucjom. W powiecie siemiatyckim zadanie to realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, do którego mogą zgłaszać się osoby zainteresowane tworzeniem rodzin zastępczych. Rodziny takie przechodzą odpowiednie szkolenia, otrzymują wsparcie finansowe i merytoryczne. PCPR w Siemiatyczach znajduje się w budynku starostwa przy ul. Legionów Piłsudskiego 3, tam mogą zgłaszać się osoby zainteresowane utworzeniem pieczy zastępczej.

W powiecie siemiatyckim funkcjonuje obecnie 28 rodzin zastępczych. Wychowuje się w nich 37 dzieci. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Siemiatyczach stale poszukuje kandydatów, którzy podjęliby tę wyjątkową misję tworzenia domu, budowania rodziny i wychowywania dzieci, które nie mogą liczyć na swoich rodziców biologicznych.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
POLAK Śr. 31.05.2023 06:43:58

No cóż pani sąsiadko .... Zawsze się trafi czarna owca w społeczeństwie. Wszystko zależy od tego jakim się jest człowiekiem. Jedni rodzice zastępczy są kochający, inni tylko interesowni. Ale dobrze że są w ogóle...

sąsiadlka matki zastępczej Wt. 30.05.2023 17:53:07

Jak dziadkowie wychowują to ok, ale ja znam rodzinę zastepczą, która zgarnia kasę za opiekę. Nie chce się tej matce zastępczej pracowac na przyjete dzieci. Znalazła sposób na zarobek. Kurczę, to nie jest ok.Chcesz mieć obce dzieci to zarób na nie.