Dawny szlak handlowy atrakcją regionu. Konferencja Turystyczna w Węgrowie z udziałem przedstawicieli Województwa Podlaskiego
kwi 2023
Biegnie przez teren trzech państw, łącząc Warszawę z Wilnem i prowadzi przez wielokulturowe, urokliwe miasta. We wtorek, 18 kwietnia w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie odbyła się konferencja poświęcona możliwościom rozwoju turystyki m.in. poprzez odtworzenie dawnego traktu Wielkiego Gościńca Litewskiego. W wydarzeniu uczestniczył Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny m.in. za sektor turystyki.
W Podlaskiem, szlak biegnie m.in. przez Brańsk, Bielsk Podlaski, Białystok, Supraśl, Wasilków, Czarną Białostocką, Sokółkę czy Kuźnicę. Z kolei poza granicami Polski wiedzie przez Grodno, Druskienniki, Troki i Wilno. Podróżowanie traktem jest okazją do poznawania kultury, przyrody, zabytków oraz regionalnej kuchni.Podczas wtorkowego spotkania zorganizowanego przez Polską Organizację Turystyczną oraz zarząd Lokalnej Organizacji Turystycznej Wielki Gościniec Litewski (LOT WGL) - koordynatora reaktywacji szlaku - skupiono się na zagadnieniach związanych z możliwościami jego rozwoju.
Jak podkreślał Marek Malinowski, członek zarządu województwa, Podlaskie niedawno dołączyło do LOT WGL.
- Cieszę się, że zarząd oraz sejmik województwa poparł decyzję o dołączeniu do organizacji, która od kilkunastu lat działa w sferze turystyki na terenie województw mazowieckiego i podlaskiego. Ta inicjatywa jest niezwykle ważna z punktu widzenia promocji dawnego szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego. Liczymy, że część szlaku przebiegająca przez nasz region stanie się bardziej rozpoznawalna – mówił.
Członek zarządu wskazywał także na większe możliwości promocji atrakcji turystycznych i kulturowych Podlaskiej części szlaku, co wpłynie na podniesie ich atrakcyjności turystycznej.
Wśród prelegentów wystąpili m.in. Senator RP Maria Koc, wicedyrektor Departamentu Polskiej Organizacji Turystycznej Jacek Janowski, dyrektor Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Dorota Zbińkowska oraz dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Sławomir Kieda. Na spotkaniu obecna była również dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego Agata Puchalska.
Na zakończenie spotkania goście zwiedzili Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego „Stacja Sokołów”, w którym poznali historię traktu. Muzeum znajduje się w Sokołowskim Ośrodku Kultury, przy ulicy Wolności 27 w Sokołowie Podlaskim.
Konferencja była jednym z punktów trzydniowych (17-19 kwietnia) warsztatów poświęconych WGL. W środę uczestnicy warsztatów odwiedzą Drohiczyn.
***
LOT WGL działa od kilkunastu lat na rzecz rozwoju turystyki na terenie województw mazowieckiego i podlaskiego, a jej główną ideą jest reaktywacja dawnego traktu pocztowego i handlowego Wielki Gościniec Litewski jako ponadregionalnego szlaku turystycznego. Od XVI w. stanowił on ważne połączenie dwóch stolic Rzeczpospolitej Obojga Narodów – Warszawy i Wilna. Dziś natomiast jest jedynym szlakiem, który kieruje ruch turystyczny z Warszawy przez województwo podlaskie do Wilna. Oznakowany został od stolicy, poprzez Sulejówek, Dobre, Liw, Węgrów, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Brańsk, Bielsk Podlaski, Białystok, Sokółkę, aż do Kuźnicy Białostockiej.
Zobacz Galerię
Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: fot.: UMWP, LOT WGL
0 komentarze