Dożynki Wojewódzkie w Ciechanowcu
sie 2022
Uroczyste nabożeństwa, orszak bogato zdobionych wieńców oraz dożynkowe ceremoniały, odznaczenia i konkursy – w niedzielę, 14 sierpnia, rolnicy z województwa podlaskiego podziękowali za tegoroczne plony. W uroczystościach na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu wziął udział wicepremier Henryk Kowalczyk, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Samorząd województwa reprezentowali wicemarszałkowie: Sebastian Łukaszewicz i Marek Olbryś, członek zarządu Marek Malinowski oraz Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku i radni wojewódzcy, w tym m.in. Łukasz Siekierko.
Po raz pierwszy w historii regionu Dożynki Wojewódzkie obchodzono wspólnie z Podlaskim Świętem Chleba, zorganizowanym w tym roku po raz 20. Doroczne podziękowanie za plony tradycyjnie rozpoczęły nabożeństwa w dwóch obrządkach.Liturgii w cerkwi pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Ciechanowcu przewodniczył biskup siemiatycki Warsonofiusz. Mszę św. w kościele pw. Wszystkich Świętych celebrował bp Tadeusz Bronakowski – biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej. W wygłoszonej homilii podkreślił, że rolnicy, którzy obchodzą swoje święto, przybyli, aby podziękować Bogu za czas żniw, za wszystko, co spotkało ich w tym roku.
– Rolnicy najlepiej wiedzą jak wiele ciężkiej pracy potrzeba, pracy uświęconej Bożym Błogosławieństwem, aby ziemia wydała obfity plon i aby na polskich stołach nigdy nie zabrakło polskiego chleba – podkreślił kapłan.
Z kościoła uczestnicy wydarzenia w uroczystym orszaku, podczas którego niesiono wieńce dożynkowe, przeszli na plac przed muzealnym pałacem, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Tam starostowie dożynkowi przekazali na ręce ministra chleb upieczony z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. To symbol życia, radości, sytości, szczęścia i znak, że żniwa zakończone i nikomu w tym roku chleba nie zabraknie.
Minister Kowalczyk pogratulował rolnikom obfitych plonów i zwrócił uwagę na kwestie bezpieczeństwa żywnościowego oraz rozwoju sektora przetwórstwa żywności w Podlaskiem. – W trakcie brutalnej wojny na Ukrainie również polscy rolnicy zabezpieczają nam żywność, nie tylko dla Polaków, ale dla tych, którzy uciekli przed wojną, dla wszystkich obywateli Ukrainy. To jest wielkie dzieło i za to rolnikom należą się wielkie słowa uznania – powiedział. – Powiat wysokomazowiecki i województwo podlaskie słyną z produkcji mleka. Ten rynek jest najbardziej stabilnym rynkiem w Polsce, dlatego, że przetwórstwo mleka jest w rękach polskich.
Występujący w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz, poprosił publiczność o brawa dla rolników. Zaznaczył, że dożynki to także czas refleksji nad polską wsią i jej rolą we współczesnym świecie, społeczeństwie i narodzie.
– Od zawsze polska wieś była ostoją państwowości, moralności i patriotyzmu, gdzie szlachetne zasady i wartości oraz pokora były zawsze na pierwszym miejscu. (…) Polska wieś jest miejscem produkcji żywności uznawanej na całym świecie i cenionej głównie za jej bardzo wysoką jakość – podkreślił wicemarszałek. – Naszym zadaniem, jako konsumentów, jest zawsze wybierać i kupować jedzenie produkowane na polskiej wsi, polskie produkty. Będzie to przejaw naszego patriotyzmu konsumenckiego i wsparcia naszych rolników.
Dyrektor ciechanowieckiego Muzeum Rolnictwa Dorota Łapiak dziękowała za zorganizowanie dożynek wojewódzkich połączonych z XX Podlaskim Świętem Chleba.
– Jesteśmy dumni i zaszczyceni, że Marszałek Województwa Podlaskiego zgodził się dołączyć do naszego święta obchody dożynek wojewódzkich. Myślę, że wspólnie udało nam się zorganizować imprezę godną rangi tego święta. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli nas swoją pomocą – mówiła.
W trakcie dożynek przeprowadzono też tradycyjne konkursy. Wśród nich na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku do konkursu zgłoszono 20 wieńców wyplecionych z kłosów, traw i ziół, zdobionych ziarnami. Swoje dzieła przygotowały m.in. koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia. Pierwsze miejsce w kategorii „wieniec tradycyjny” zdobył wieniec z gminy Wyszki, zaś zwycięski laur wśród wieńców tzw. nowoczesnych trafił do gminy Suraż.
W trakcie dożynek rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniejsze stoisko. Pierwsze miejsce przyznano paniom KGW Piętkowianki z gminy Klukowo.
Dożynki wojewódzkie były też okazją do wręczenia ministerialnych medali zasłużonym rolnikom. Otrzymały je w tym roku 24 osoby.
Części oficjalnej towarzyszyło mnóstwo atrakcji. To m.in. obrzęd święcenia zwierząt, przemarsz orszaku żniwnego na pole, pokazy prac żniwnych, młócenia czy parada zabytkowych ciągników. Do tego stoiska kół gospodyń wiejskich z przygotowanymi przez nie smakołykami czy rękodziełem.
Na scenie przed publicznością wystąpiły: Warszawska Orkiestra Sentymentalna, zespół „Megitza”, duet „Swoi” z Ukrainy oraz Warszawska Kapela z Targówka. Imprezę zamknęły występy gwiazd: zespołu Pectus oraz Kombi.
W wydarzeniu uczestniczyło wielu gości. Wśród nich parlamentarzyści, m.in. Aleksandra Łapiak, Jacek Bogucki, wojewoda Bohdan Paszkowski, radni wojewódzcy: Jadwiga Zabielska, Sławomir Nazaruk, Jerzy Leszczyński, samorządowcy, w tym m.in. starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński i burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki, przedstawiciele instytucji branży rolniczej, duchowni oraz licznie przybyli mieszkańcy regionu i goście z różnych stron Polski.
0 komentarze