Siemiatycze

Forsycja i jej lecznicze właściwości

Region Śr. 26.04.2023 16:42:24
26
kwi 2023

Kwitnie na żółto i zachwyca kwiatami, które pojawiają się zanim roślina wypuści liście. - Forsycja to roślina nie tylko piękna, ale posiada też wiele właściwości leczniczych, z których może korzystać człowiek - podkreśla Dorota Gnatowska z działu tradycji zielarskich w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

- Jeśli kora wierzby kojarzy nam się jako naturalna aspiryna, to o kwiatach forsycji możemy powiedzieć, że to naturalny rutinoscorbin. Jest to roślina, która zawiera bardzo dużo flawonoidów, które służą roślinie do obrony przed bakteriami, patogenami, grzybów i te flawonoidy będą też wywierać wpływ na nasz organizm – twierdzi Dorota Gnatowska.

Zastosowań w profilaktyce i leczeniu jest więcej, a źródłem korzystnych dla naszego zdrowia związków są kwiaty.

- Wśród ważniejszych związków, które zawiera rutyna jest rutyna, która wspomaga naczynia krwionośne, zwłaszcza naczynia włosowate, uelastycznia ich ścianki, więc będzie pomocna przy problemach krążeniowych, z żylakami, pajączkami, obrzękami nóg. Osoby borykające się z tymi problemami mogą poszukiwać ratunku w kwiecie forsycji – mówi Dorota Gnatowska.

Dobroczynne właściwości dla zdrowia mają zarówno kwiaty świeże jak i suszone, dlatego warto zebrać o tej porze roku kwiat forsycji by z suszu korzystać przez cały rok. Napary z tej rośliny można wykorzystywać zarówno w leczeniu jak i kosmetyce – jako naturalny tonik. Ważne by kwiaty pozyskiwać z dala od ulic i spalin.

O tym, że forsycja to nie tylko piękny krzew z zachwycającymi złoto - żółtymi kwiatami, lecz także nasz sprzymierzeniec w sprawach zdrowia i urody, przekonują - Agnieszka Bolewska-Iwaniuk i Dorota Gnatowska z działu tradycji zielarskich w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

POSŁUCHAJ
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.