Garwolin

Garwolin: lampy uliczne poświecą dłużej

Region Pon. 12.02.2024 14:02:26
12
lut 2024

Niższe opłaty za energię elektryczną i wymiana ponad 400 lamp oświetlenia ulicznego, pozwoliły na wprowadzenie zmian w oświetleniu ulic Garwolina. Miejskie latarnie świecą teraz dłużej. Dzięki pozyskanym środkom pozabudżetowym, w ciągu najbliższych kilku miesięcy przeprowadzona będzie dalsza modernizacja oświetlenia na terenie całego miasta, a efekty widać będzie w kwietniu przyszłego roku.

Drastyczny wzrost cen energii elektrycznej w roku 2022 oraz ustawowy obowiązek ograniczania zużycia prądu był powodem podjęcia decyzji o czasowym wyłączaniu oświetlenia ulicznego pomiędzy północą a 5:00 rano. - Była to trudna decyzja, ale podejmowana przez większość samorządów w Polsce. Teraz jesteśmy w nowym przetargu, wiemy, jak będą kształtowały się ceny na najbliższe dwa lata, poza tym w mieście Garwolin prowadziliśmy od 2022 roku sukcesywną wymianę i modernizację oświetlenia ulicznego, wymieniliśmy ponad 400 lamp. I te wszystkie czynniki spowodowały, że po dogłębnej analizie środków, które mamy zapewnione w budżecie oraz zużycia energii i kosztów jej zużycia, mogliśmy podjąć decyzję, żeby wydłużyć okres świecenia się oświetlenia ulicznego – mówi burmistrz Marzena Świeczak i dodaje, że teraz miejskie lampy włączają się o zmierzchu i świecą do 1:00 w nocy, by później włączyć się o godzinie 4:00 i świecić do rana. Czasowe ograniczenia nie dotyczą głównych ciągów komunikacyjnych, na których oświetlenie uliczne funkcjonuje cały czas.

Kompleksowa modernizacja oświetlenia ulic i miejsc publicznych na terenie całego miasta jest procesem długofalowym, który rozpoczęto w roku 2021. W ramach programów „Mazowsze dla Klimatu 2022” i „Mazowsze dla Klimatu 2023” na terenie Garwolina wymienionych zostało 191 lamp rtęciowych. Współfinansowanie środkami przekazanymi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie pozwoliło na realizację wymiany oświetlenia w dwóch głównych ciągach komunikacyjnych Garwolina tj. w ciągu drogi gminnej nr 130381W na ul. Kościuszki, Al. Legionów, Lubelskiej oraz w ciągu drogi krajowej nr 76 na ul. Stacyjnej, Staszica i Długiej. Wymieniono tam 220 lamp.

- We wrześniu 2023 roku Miasto Garwolin złożyło wniosek w ramach rządowego programu Polski Ład – Rozświetlamy Polskę. Realizacja inwestycji polegać będzie na demontażu i wymianie 1691 istniejących, wyeksploatowanych opraw rtęciowych i sodowych na terenie Garwolina na nowoczesne, energooszczędne oprawy wykorzystujące technologię LED. Tym samym efektywne ekologicznie i finansowo oświetlenie obejmie wszystkie lampy w przestrzeni publicznej. W połowie grudnia 2023 roku została przez BGK udostępniona dla miasta wstępna promesa kwalifikująca do otrzymania dofinansowania w wysokości 2 570 320 zł. Całkowity koszt inwestycji oszacowano na 3 212 900 zł. Samorząd ma czas do września na ogłoszenie postępowania przetargowego i wystąpienia o promesę inwestycyjną gwarantującą finansowanie projektu. Według założeń mieszkańcy powinni zobaczyć końcowy efekt wymiany lamp w kwietniu przyszłego roku – uzupełnia burmistrz Garwolina.

Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia z burmistrz Marzeną Świeczak.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.