Garwolin

Garwolin: w przeddzień Godziny „W” /ZDJĘCIA/

Region Niedz. 01.08.2021 11:04:13
01
sie 2021

Około 300 osób zgromadziło się 31 lipca na skwerze „Solidarności” w centrum miasta, by wspólnie z artystami garwolińskiego teatru „Od Czapy”, wzorem mieszkańców Warszawy śpiewać powstańcze i patriotyczne piosenki.

Koncert zatytułowany „Alert przed godz. W” wykonywał Teatr Muzyczny „Od Czapy” z udziałem Lidii Pospieszalskiej oraz muzyków pod kierunkiem Marcina Pospieszalskiego. - Pomysł jego narodził się kilka lat temu i przez te lata, jako alert przed godziną „W”, w dniu poprzedzającym wybuch Powstania Warszawskiego, śpiewaliśmy piosenki w ogrodzie przed siedzibą radiowej „Trójki”. W tej chwili, myślę, że jest to dużo godniejsze i fantastyczne miejsce, żebyśmy to śpiewali razem, i takiej publiczności nie ma nigdzie na świecie- mówiła Anna Żochowska, założycielka teatru i reżyser koncertu. I tak rzeczywiście było. Przez ponad godzinę muzycy wspólnie z publicznością śpiewali znane piosenki przedwojenne i komponowane przez powstańców do znanych melodii. - Jestem poruszona, wzruszona, cieszę się bardzo i dla mnie jest to głębokie doświadczenie, że Garwolin tak pięknie obchodzi 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wspaniały, cudowny koncert. Bardzo dziękuję pani Ani Żochowskiej, że założyła, że inspiruje ten teatr, że powstają takie cudowne spektakle. Myślę, że każdy z nas odczuł te wzruszenia, bo Powstanie Warszawskie dla wszystkich Polaków jest wydarzeniem wielkiej wagi, czymś, co jest głęboko w sercu (…) Pilnujmy Polski, cieszmy się, że jesteśmy razem, że żyjemy w wolnym, pięknym kraju- mówiła senator Maria Koc. - To był cudowny koncert, wspaniała muzyczna podróż wspomnień, podsumowana testamentem powstańców. Powstanie Warszawskie było i jest symbolem, jestem bardzo wdzięczna pani Ani Żochowskiej, teatrowi „Od Czapy” i rodzinie Pospieszalskich za to, że przyjęli nasze zaproszenie do Garwolina i po wielu latach wystąpili w sercu naszego miasta, by uczcić 77. rocznicę Powstania Warszawskiego- podkreślała burmistrz Marzena Świeczak. - Jestem bardzo wzruszony, bo ostatnio teatr „Od Czapy” słychać było wszędzie, tylko nie w Garwolinie. Mam nadzieję, że narodzi się nowa tradycja, że będziemy się tutaj wspólnie spotykać na muzykowaniu- artykułował starosta Mirosław Walicki. Pod wrażeniem koncertu była też członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz wszyscy uczestnicy tego patriotycznego wydarzenia, które ubarwiły prezentacje powstańczego umundurowania i uzbrojenia przygotowane przez Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

Organizatorami obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Garwolinie są: Samorząd Powiatu Garwolińskiego, Samorząd Miasta Garwolina, Kolegiata Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Fundacja Sztafeta.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.