Łuków

Godzina „W” w Łukowie

Region Pon. 02.08.2021 08:16:19
02
sie 2021

Mieszkańcy Łukowa po raz kolejny spotkali się w łukowskim parku przy „Mówiącym Kamieniu”, aby oddać cześć powstańcom warszawskim. Łukowskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się w niedzielę 1 sierpnia. Rozpoczęły się o godzinie „W”.

Jak co roku spotkanie przy „Mówiącym Kamieniu” upamiętniającym powstańców warszawskich pochodzących z Ziemi Łukowskiej zorganizowały wspólnie Towarzystwo Fruwającej Muchy, Motoweterani Łuków, Łukowski Ośrodek Kultury, miasto Łuków, ZHP Hufiec Łuków, Fundacja Cegiełkowo Pasja i Pomoc, Rowerowy Łuków oraz Łukowska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Poprowadziła je Ewa Sposób, regionalistka, która w tym roku przygotowała wspomnienie o kobietach z Łukowa i okolic, które brały udział w Powstaniu Warszawskim. W dokumentach odnalazła informacje o piętnastu łukowiankach i kobietach pochodzących z okolic Łukowa, które w sierpniu 1944 roku walczyły w Warszawie.

Podczas łukowskich obchodów odbył się tradycyjny „Bieg 63 minuty” zorganizowany przez Biegaczy Pomagaczy z Fundacji Cegiełkowy Pasja i Pomoc. Obecni też byli rowerzyści z Rowerowego Łukowa, którzy tego dnia zorganizowali rajd, pokonując dystans 63 kilometrów.

Tegoroczne spotkanie przy „Mówiącym Kamieniu” rozpoczął Maciej Radomyski wierszem „Alarm” Antoniego Słonimskiego. Następnie rozbrzmiała syrena, a wszyscy zebrani minutą ciszy uczcili pamięć powstańców warszawskich. Jedną z powstańczych piosenek zaśpiewała Oliwia Gręzak z Fabryki Piosenki ŁOK.

O godzinie „W” rozbrzmiały też syreny w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Łukowscy strażacy również oddali cześć powstańcom warszawskim.zdjęcia: podlasie24/KP PSP Łuków

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.