Łuków

Harcerze z Hufca ZHP Łuków na zimowisku w Pucku

Region Pon. 12.02.2024 09:58:11
12
lut 2024

Druhowie i druhny z Hufca ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej wybrali się podczas ferii zimowych nad Morze Bałtyckie. Ich zimowisko odbywało się w Pucku. Podczas tego wyjazdu harcerze poznawali historię tajemniczego pierścienia.

Zimowisko „Tajemnica pierścienia” w Pucku zorganizowane przez Hufiec ZHP Łuków odbywało się w dniach od 4 do 9 lutego. Na wyjeździe spotkała się młodzież z Łukowa, Stoczka Łukowskiego, Radzynia Podlaskiego, Starych Kobiałek i Woli Osowińskiej. Wszystko przygotowała komenda w składzie: phm. Sylwia Staniszewska – komendantka, hm. Anna Maksymowicz i hm. Michał Mojski – zastępcy, pwd. Krystian Manukyan – kwatermistrz, pwd. Natalia Reczek – wychowawczyni, Aleksandra Zaniewicz – oboźna. Wszyscy pracowali na zasadach wolontariatu.

Jak czytamy w nadesłanej do nas relacji, uczestnicy odpoczywali w Harcerskim Ośrodku Morskim. Znajduje się on nieopodal miejsca, gdzie 10 lutego 1920 r. gen. Józef Haller wrzucił pierścień do wody, dokonując symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Wokół tego wydarzenia i okresu dwudziestolecia międzywojennego koncentrował się program zimowiska. Harcerze poznawali dzieje Pucka. Wybrali się także na wycieczkę do Helu, gdzie zobaczyli Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Rybołówstwa, fokarium i dotarli na cypel – na sam kraniec Polski. Przypominali sobie nie tylko postać gen. Józefa Hallera, ale także żołnierzy 1939 r.: kadm. Józefa Unruga, kmdr. Władysława Steyera czy pochodzącego z podłukowskiej Nurzyny dowódcy ORP „Nurek” – chor. Wincentego Tomasiewicza. Był też czas na zajęcia sportowe i poznawanie kultury II Rzeczypospolitej. Druhny i druhowie przygotowali chociażby galę kabaretową „Qui Pro Quo”. Wracając do domu, odwiedzili Stocznię Gdańską i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Zimowisko „Tajemnica pierścienia” w Pucku było okazją do dobrej zabawy, odpoczynku oraz poznawania historii i teraźniejszości Wybrzeża.


zdjęcie i informacja: Hufiec ZHP Łuków
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.