Kandydaci do parlamentu z powiatu łukowskiego

Archiwum Czw. 07.09.2023 07:29:03
07
wrz 2023

Dziesięć osób z powiatu łukowskiego znalazło się na listach wyborczych do parlamentu. Są to m.in. obecni posłowie oraz byli i obecni samorządowcy. Wśród tej dziesiątki są trzy panie i siedmiu panów.

W środę, 6 września dokładnie o godzinie 16.00 upłynął termin na zgłaszanie przez komitety wyborcze list kandydatów na posłów i senatorów. Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem Wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tysięcy wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Z kolei zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej dwóch tysięcy wyborców z danego okręgu wyborczego.

Podpisy są weryfikowane przez okręgowe komisje wyborcze. Sprawdzana jest nie tylko ich liczba, ale też czy zostały złożone przez wyborców z danego okręgu wyborczego. Ponadto sprawdzane jest, czy na listach w wyborach do Sejmu jest co najmniej 35 procent kobiet i co najmniej 35 procent mężczyzn oraz czy wszyscy kandydaci spełniają kryterium wieku - kandydatem na posła może być tylko obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów osiągnął wiek 21 lat. W przypadku kandydata na senatora jest to 30 lat.

Na listach do Sejmu znalazło się dziesięć osób z powiatu łukowskiego. Są to dwaj obecni posłowie Krzysztof Głuchowski i Sławomir Skwarek, którzy będą startować z list PiS. Na listach komitetu KO znaleźli się zastępca burmistrza Łukowa Mateusz Popławski i Bernarda Machniak, zasiadająca w zarządzie Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych. Wśród kandydatów komitetu „Trzecia Doga” znalazły się cztery osoby z powiatu łukowskiego: radny powiatowy i były poseł Leszek Świętochowski i była zastępczyni wójta gminy Krzywda Barbara Kot, którzy reprezentują PSL, oraz dwoje łukowskich działaczy Polski 2050, Beata Zdanowska i Paweł Sosnowski. Do walki o mandat na Wiejskiej ubiegają się również Piotr Lipiński z komitetu Polska Jest Jedna oraz Longin Kajka z komitetu Bezpartyjni Samorządowcy, który stał się szóstym ogólnopolskim komitetem wyborczym, który wstawia swoich kandydatów.

Wybory do parlamentu odbędą się 15 października.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.