Policja

Konfiskata samochodów za jazdę w stanie nietrzeźwości

Region Śr. 02.10.2024 13:40:51
02
paź 2024

Policjanci po raz kolejny zastosowali przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów kierowcom mającym we krwi ponad 1,5 prom. alkoholu. Zatrzymani kierowcy: 39- i 38-latek mieli 2,3 oraz 3,2 prom. alkoholu w organizmie. Zgodnie z art. 178a kk osoba, która prowadzi pojazd mechaniczny, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jednemu z podejrzanych grozi surowsza kara, ponieważ po pianemu jechał samochodem pomimo dwóch aktywnych zakazów prowadzenia pojazdów.

W sobotę , 28 września po godz. 17 dyżurny garwolińskiej komendy odebrał zgłoszenie, że w Gończycach pod sklepem zaparkował samochód, z którego wysiadł kierowca. Według świadka mógł być nietrzeźwy i po chwili stamtąd odjechał. - Policjanci, którzy zostali skierowani na miejsce, zatrzymali saaba, opisanego w zgłoszeniu. Ustalili, że kierował nim 39-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego. Badanie alkomatem wykazało, że był nietrzeźwy. Miał w organizmie 2,3 promila alkoholu. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się mężczyzna miał orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez sądy w Piszu i Raciborzu. Mężczyzna usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych – informuje podkom. Małgorzata Pychner, rzecznik prasowa KPP Garwolin.

Także dzięki zgłoszeniu świadka, 1 października po godz. 23 w Łaskarzewie na ulicy Warszawskiej policjanci z miejscowego posterunku zatrzymali kierującego renault 38-latka. - Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna jest nietrzeźwy. Miał w organizmie 3,2 promila alkoholu. Sprawca trafił do policyjnego aresztu. Policjanci zatrzymali również jego prawo jazdy. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W obu przypadkach policjanci zabezpieczyli procesowo samochody podejrzanych, w celu przeprowadzania procedury związanej z przepadkiem.

W razie zatrzymania nietrzeźwego kierowcy z wysokim stężeniem alkoholu policja dokonuje konfiskaty pojazdu, który przewożony jest na parking depozytowy. Następnie prokurator podejmuje decyzję o zabezpieczeniu, a następnie sąd orzeka jego przepadek na rzecz Skarbu Państwa – uzupełnia rzecznik.

na podst. inf. KPP

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.