Siemiatycze

Ks. Michał Wilniewczyc – Sybirak, kapelan w Armii Gen. Andersa, opiekun duchowy polskich sierot w Persji i Nowej Zelandii

Region Pon. 18.09.2023 07:58:32
18
wrz 2023

17 września w rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę, obchodziliśmy Dzień Sybiraka. Dzień Sybiraka to właściwa data w kalendarzu, by wspomnieć osobę ks. Michała Wilniewczyca - sybiraka, kapelana w Armii Gen. Andersa, opiekuna duchowego polskich sierot w Persji i Nowej Zelandii.

Zmarły w Drohiczynie, w 1997 roku i pochowany na tamtejszym cmentarzu, ks. Michał Wilniewczyc był kapłanem diecezji pińskiej i drohiczyńskiej. W 1939 roku jako wikariusz w Hajnówce został wywieziony przez Sowietów na Syberię – ks. Michał Wilniewczyc. Wezwany na przesłuchanie nie spodziewał się, że już z niego nie wróci, zsyłka i tułaczka po świecie trwały 18 lat.

Kiedy powstawała Armia Generała Andersa, ks. Michał Wilniewczyc zgłosił się tam, by pełnić posługę kapelana. Dalej przemierzał Kazachstan, Uzbekistan, Persję. W 1944 roku dotarł do Nowej Zelandii, gdzie opiekował się polskimi sierotami, które na Syberii straciły rodziny.

Pamiątki związane z postacią ks. Michała Wilniewczyca znajdują się w Muzeum Diecezjalnym w Drohiczynie. Można tam zobaczyć m.in. stułę, którą wykonał w łagrze z ręcznika, który miał ze sobą w dniu aresztowania.

O niezwykłym życiu ks. Michała Wilniewczyca Agnieszka Bolewska-Iwaniuk rozmawiała z ks. dr Zenonem Czumajem dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie i Archiwum Diecezjalnego. POSŁUCHAJ


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.