Licealiści z Żelechowa upamiętnili bohaterów podziemia antykomunistycznego
mar 2021
Od 2011 roku, kiedy po raz pierwszy obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Polsce, społeczność liceum w Żelechowie aktywnie włącza się w uroczystości lokalne oraz organizuje konkursy i inne przedsięwzięcia, mające na celu upamiętnienie bohaterów podziemia antykomunistycznego.
W tym roku uczniowie poszczególnych klas wzięli udział w konkursie szkolnym, który polegał na: wykonaniu plakatu propagującego pamięć o Niezłomnych, przygotowaniu prezentacji multimedialnej poświęconej jednej wybranej postaci, nagraniu piosenki lub recytacji wiersza o Żołnierzach Wyklętych oraz napisaniu artykułu związanego z obchodami 1 marca w liceum.Uczniowie przygotowali prezentacje poświęcone Józefowi Franczakowi ps. ,,Lalek”, Stanisławowi Sojczyńskiemu ps. ,,Warszyc”,Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi ps. ,,Rój” czy Feliksowi Selmanowiczowi ps. ,,Zagończyk”.
Wśród zaprezentowanych utworów muzycznych znalazły się: “Panie generale” Haliny Mlynkovej (ze spektaklu ,,Panny Wyklęte”) czy ,,Już dopala się ogień biwaku” zespołu Contra Mundum (z filmu ,,Wyklęty”).
Dodatkowo uczniowie klas drugich stworzyli playlistę piosenek poświęconych Żołnierzom Wyklętym. Wśród nich znalazły się utwory takie jak: “Żołnierze Wyklęci” zespołu FORTECA, “Niezłomni Żołnierze”, ,,Ślady wilczych kłów - piosenka o żołnierzach wyklętych”, “Żołnierze Wyklęci” (wyk. Tadek) ,,Rzeczypospolitej poprzysięgali - piosenka o Żołnierzach Wyklętych”, ,,Podziemna armia powraca” Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka oraz utwór ,,Wilki” z tekstem Zbigniew Herberta “Ponieważ żyli prawem wilka” czy “Wyklęci” zespołu Horytnica.
Na przeprowadzonych 1 marca lekcjach online z wiedzy o społeczeństwie i historii przypominano uczniom, jakie znaczenie ma Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W czasie zajęć wykorzystany został materiał przygotowany przez IPN.
Uczniowie zaproszeni zostali również do udziału w wykładzie organizowanym przez Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem: ,,Żołnierze Wyklęci - działania podziemia antykomunistycznego na terenie powiatu garwolińskiego”.
Coroczną formą upamiętniania Wyklętych jest również “Bieg Tropem Wilczym” w Sulbinach, w którym uczniowie LO uczestniczyli w poprzednich latach zarówno jako cywile, jak i mundurowi, zajmując miejsca na podium. Licealiści byli też współorganizatorami biegu. W tym roku kadeci grupy pożarniczej indywidualnie pokonali dystans ok. 2 km i zaprezentowali się ze zdjęciami wybranych Żołnierzy Wyklętych - Pileckiego, Inki, Cieplińskiego…
Wszystkie działania związane z upamiętnieniem Żołnierzy Wyklętych można zobaczyć na szkolnym facebooku: @samorzadlelewel
LO Żelechów [ja]
0 komentarze