Łuków: wizja lokalna
maj 2021
Komisja Infrastruktury Technicznej Rady Powiatu Łukowskiego przeprowadziła wizję lokalną. Radni oraz zaproszeni goście spotkali się przy Al. Kaczorowskiego. Tematem spotkania było ewentualne powstanie na tej ulicy nowego przejścia dla pieszych.
Przypomnijmy. Do niedawna teren wzdłuż Al. Kaczorowskiego to były łąki i pola. Był tam tylko kościół Świętego Brata Alberta. Ale po tym, jak doszło do zmiany planu zagospodarowania miasta, zaczęły się w tym miejscu inwestycje. Najpierw zaczęły powstawać bloki, a w ubiegłym roku powstało nowe centrum handlowe. Kierowcy nie mają problemu aby tam dojechać. Jednak piesi, aby dostać się do sklepów, muszą nadkładać drogi. Aby dostać się z Osiedla Sienkiewicza do sklepów trzeba korzystać albo z przejścia przy skrzyżowaniu z ulicą Świderską, albo z przejścia przy kościele. Wśród mieszkańców osiedla zaczęły pojawiać się pytania, czy można ułatwić życie pieszym i wybudować nowe przejście przez Al. Kaczorowskiego. Jak mówią byłoby to z korzyścią dla wszystkich. Nikt też nie łamał by przepisów, a już często się zdarza, że piesi pokonują ulicę w niedozwolonych miejscach.W tej sprawie pismo do Zarządu Dróg Powiatowych wystosował radny Arkadiusz Pogonowski. W imieniu mieszkańców pytał, czy takie przejście może powstać czy też nie. I co zrobić, aby było to miejsce bezpieczne. Na początku maja radny otrzymał pismo z Zarządu Dróg Powiatowych. Nie była to odpowiedź w ścisłym tego słowa znaczeniu. Było to pismo, które dyrektor ZDP Stanisław Sokół skierował do starosty łukowskiego Dariusza Szustka. Radny otrzymał je do wiadomości. Pismo dyrektora ZDP do starosty to była prośba o zajęcie stanowiska, jako organu zarządzającego ruchem drogowym na drogach powiatowych, w sprawie prośby radnego o budowę przejścia przez Al. Kaczorowskiego w okolicy ulicy Kiernickich 25.
Starosta Dariusz Szustek poproszony przez nas o komentarz w tej sprawie jasno stwierdził, że przejście może powstać, ale tylko takie, które będzie bezpieczne. I jak mówił pozytywna decyzja w tej sprawie na pewno zostanie wkrótce podjęta. I będzie to przejście z sygnalizacją świetlną. Starosta Dariusz Szustek mówił nam też o tym, że na realizację tego zadania potrzeba czasu. Najpierw musi powstać dokumentacja i projekt. Zdaniem starosty realny termin wybudowania przejścia to wiosna przyszłego roku.
Po ukazaniu się tych informacji i szeregu komentarzy jakie ta sprawa wywołała w mediach społecznościowych, radny powiatowy Bartłomiej Bryk zwołał posiedzenie Komisji Infrastruktury Technicznej. Jak nam mówił, chciał aby radni, Zarząd Powiatu i zaproszenie goście, w tym m.in. dyrekcja Zarządu Dróg Powiatowych, spotkali się na miejscu. I do takiego spotkania doszło w piątek 21 maja.
Jak mówi nam radny Bartłomiej Bryk, podczas wizji lokalnej ustalono, że przejście na pewno powstanie. Plan jest taki aby zlokalizować je na wysokości ulicy Nowowiejskiego 1. A Przemysław Suchodolski, radny miejski i jednocześnie zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych precyzuje, że to przejście powstanie pomiędzy ulicami Nowowiejskiego 1 a blokiem przy ul. Kiernickich 23. - Będzie to najbardziej „sprawiedliwa” lokalizacja, uwzględniająca potrzeby zarówno mieszkańców Osiedla Sienkiewicza jak i mieszkańców nowych bloków przy ul. Kresów Wschodnich - mówi nam radny Suchodolski.
Po spotkaniu Komisji Infrastruktury Technicznej można stwierdzić, że przejście będzie. Że na pewno będzie to przejście z sygnalizacją świetlną. Aby prace nad dokumentacją mogły się rozpocząć potrzebne jest zlecenie tego zadania Zarządowi Dróg Powiatowych. To wydaje się obecnie formalnością. W kolejnych tygodniach powinna powstać dokumentacja. Niewykluczone, że może to potrwać nawet cztery miesiące. Ważna też będzie w tej sprawie opinia policji. A kiedy te wszystkie formalności dobiegną końca, będzie można przystąpić do wybudowania przejścia. Jak mówi nam radny Bartłomiej Bryk niewykluczone, że na budowę przejścia władze powiatu będą występować o dofinansowanie z Urzędu Wojewódzkiego.
Decyzje zapadły. Czas na ich realizację.
zdjęcie: czytelnik
AKup [MSz]
0 komentarze