Miastków Kościelny: czas radości i podziękowań
wrz 2024
Dożynki, to tradycyjny wyraz wdzięczności Panu Bogu za plony, rolnikom za trud ich zbiorów. To dzień radości, chociaż nie zawsze gospodarze mają powody do zadowolenia. Mimo tego odwieczny zwyczaj musi być zachowany. Tak też było 1 września w Miastkowie Kościelnym.
Uroczystość rozpoczęła się korowodem wieńców dożynkowych poszczególnych sołectw z terenu gminy do kościoła pw. Nawiedzenia NMP, gdzie odprawiono mszę św. dziękczynną za tegoroczne plony. W homilii proboszcz parafii ks. kan. Ireneusz Głowacki mówił, że przeżywamy tę dożynkową uroczystość, która nas wszystkich łączy, która cementuje, integruje całą społeczność.- Obecnie na polach już nie widać, jak kiedyś całe grupy ludzi, jest ta mechanizacja duża, ale w przygotowanie tej uroczystości angażuje się wielu z naszej wspólnoty i całej naszej gminy, tworząc wspólnotę ludzi zatroskanych, odpowiedzialnych za innych, za dobro wspólne. I to jest bardzo piękne, tak powinno być, ale tam na górze, wśród rządzących bywa inaczej, ale my pragniemy budować naszą małą ojczyznę na tym trwałym, mocnym fundamencie wiary, odpowiedzialności za siebie i za innych. Dlatego razem z Najświętszą Maryją Panną, naszą patronką, ze św. Anną patronką parafii Zwola, wychwalamy Pana Boga i prosimy o dalsze błogosławieństwo – podkreślał.
Ksiądz proboszcz dary ziemi poświęcił, a wójt gminy Jerzy Jaroń przyjmując od starostów dożynkowych Diany i Karola Odziemczyków z Woli Miastkowskiej okazały bochen chleba obiecał dzielić go sprawiedliwie tak, aby dla nikogo nie zabrakło.
Po Eucharystii barwny korowód w asyście orkiestry dętej Publicznej Szkoły Podstawowej w Miastkowie Kościelnym i strażackich pocztów sztandarowych przeszedł na plac przy kościele, gdzie delegacje sołectw zaprezentowały piękne wieńce dożynkowe i kosze wypełnione warzywami i owocami z tegorocznych zbiorów. Podziękowania za trud ich wykonania oraz pracę na rzecz lokalnych środowisk przekazali mieszkańcom wójt Jerzy Jaroń, przewodniczący RG Marcin Zając oraz proboszcz parafii w Miastkowie Kościelnym ks. kan. Ireneusz Głowacki i Zwoli ks. kan. dr Jarosław Kisieliński.
Trzem zasłużonym dla gminy Miastków Kościelny Mariannie Zając, Józefowi Franciszkowi Rogali i Alfredowi Janowi Moreniowi wręczono tytuły „Zasłużony dla Gminy Miastków Kościelny”.
Zrównoważony rozwój procentuje
W okolicznościowym przemówieniu wójt gminy Jerzy Jaroń podziękował rolnikom za trud pracy na roli, który nie ogranicza się tylko do żniw, ale jest trudem całorocznym. Nawiązał też do obchodzonej 1 września rocznicy wybuchu II wojny światowej i wcześniej Powstania Warszawskiego. Dożynki, to również czas podsumowania pracy samorządu gminy, a jest o czym mówić.
- Budżet naszej gminy po raz kolejny wynosi ok. 50 mln zł, z tej kwoty ponad połowa, to wydatki inwestycyjne. Zmodernizowaliśmy w ostatnich latach ponad 30 km dróg, pozostało już naprawdę niewiele domostw bez dostępu do drogi asfaltowej, dzięki środkom z Polskiego Ładu i Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, zrealizowaliśmy inwestycje drogowe w zakresie, jakim nie marzyliśmy od wielu lat. Cieszymy się z zakończonych w ciągu ostatnich miesięcy inwestycji, m.in. plac dożynkowy, na którym się znajdujemy, wybudowanej ponad 5 km sieci kanalizacyjnej w Zgórzu, oddane rozbudowane i wyposażone przedszkole, gdzie znajdzie opiekę prawie 200 dzieci, pięknie został odnowiony kościół w Zwoli, realizujemy również remont organów, ołtarzy w kościele w Miastkowie Kościelnym. Dzisiaj gmina Miastków Kościelny to plac budowy, budujemy halę sportową, rozbudowujemy świetlice wiejskie w Zgórzu i Zwoli Poduchownej, modernizujemy kolejne kilometry dróg gminnych, boisko sportowe, a w ciągu najbliższych kilku miesięcy rozpoczniemy budowę nowego ośrodka zdrowia. W przyszłym roku rozpoczniemy rozbudowę żłobka - podkreślał gospodarz gminy.
O widocznych efektach dbałości o rozwój gminy mówił też poseł Grzegorz Woźniak, starosta Iwona Kurowska, radna wojewódzka VI kadencji Joanna Bala, o sprawach rolnictwa mówili przedstawiciele Izby Rolniczej Teresa Orowiecka i Maciej Mucha. Listy gratulacyjne wystosowali do władz gminy i uczestników dożynek posłowie Maria Koc, Henryk Kowalczyk, Krzysztof Tchórzewski, Czesław Mroczek, marszałek województwa Adam Struzik, członkini zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska, posłanka kilku minionych kadencji Stanisława Prządka.
Program artystyczny tej części święta plonów przygotowała wieś Wola Miastkowska, ponadto na estradzie wystąpił zespół Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów z Miastkowa Kościelnego, kapela Krzysztofa Staręgi, zespół dziecięco – młodzieżowy „Niebieskie Owieczki” z Ryk. Gwiazdą wieczoru był Tadeusz Talarek, uczestnik programu The Voice Senior. Dożynki zakończyła zabawa z zespołem Harem.
1 komentarze
A czy nie mamy lokalnych zespołów tylko musimy zapraszać gości z Ryk i Gończyc? Dodatkowo którzy wystawiają się ze swoim protestem rolniczym bo mieli okazję.