Łuków

Międzynarodowa muzyczna uczta

Kultura Czw. 30.03.2023 19:15:03
30
mar 2023

Dziś, w czwartek 30 marca w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie rozbrzmiało „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiły chór „Lutnia” z I LO, chór i orkiestra symfoniczna z Herne oraz soliści z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Temu międzynarodowemu muzycznemu wydarzeniu patronował biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

Od 26 marca gości w Łukowie ponad 150-osobowa grupa młodzieży z Hiberniaschule z Herne. To goście I LO im. Tadeusza Kościuszki. Szkoły współpracują ze sobą już od ponad 20 lat. To najdłużej trwająca współpraca międzynarodowa pomiędzy szkołami w kraju. Wspiera ją fundacja „Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży”. Od samego początku ta współpraca ma wspólny mianownik: muzykę. Młodzież spotyka się na przemian w Łukowie i w Herne, i wspólnie koncertuje.

Spotkanie polskiej i niemieckiej młodzieży w Łukowie to pierwsze takie spotkanie od 2020 roku. Pandemia uniemożliwiła wspólne koncertowanie. Ale teraz do niego powrócono. Dzięki temu, mieszkańcy Łukowa i okolic mogli dziś wysłuchać blisko półtoragodzinnego występu połączonych chórów z I LO i z Hiberniaschule, orkiestry symfonicznej, w której z młodymi muzykami z Herne grali również łukowscy muzycy, oraz solistów z Akademii Muzycznej z Bydgoszczy. Wystąpiła też uzdolniona młoda skrzypaczka z Łukowa, Amelia Dobroch. Kulminacyjnym punktem koncertu było wykonanie „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Honorowy patronat nad koncertem objęli biskup siedlecki Kazimierz Gurda i starosta łukowski Dariusz Szustek.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.