Parczew

Mieszkańcy Gminy Jabłoń upamiętnili 160. Rocznicę Bitwy pod Kolanem i Holendernią

Region Niedz. 19.11.2023 21:06:34
19
lis 2023

W niedzielę, 19 listopada mieszkańcy Gminy Jabłoń licznie zgromadzili się na uroczystościach upamiętniających 160. Rocznicę Bitwy pod Kolanem i Holendernią, która miała miejsce podczas Powstania Styczniowego.

Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia kwiatów przy pomniku Powstańców Styczniowych, który znajduje się na cmentarzu parafialnym. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do kościoła parafialnego Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kolanie na Mszę świętą, którą sprawował proboszcz, ks. Wojciech Cholewa. W wygłoszonej do wiernych homilii nawiązał do Ewangelii i do talentów, które każdy człowiek otrzymuje od Pana Boga, i ma obowiązek je rozwijać, bo przyjdzie czas, że będziemy musieli się z nich rozliczyć. Podobnie było z tymi, którzy walczyli w obronie naszej ojczyzny. Oni otrzymali talent umiłowania wolności i ten talent przekazali następnym pokoleniom. Dlatego na nas ciąży zadanie oraz odpowiedzialność dbania o wolność.

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy spotkania przeszli do parku przy Pałacu Łubieńskich, aby tam obejrzeć inscenizację Bitwy pod Kolanem i Holendernią, którą przygotowały grupy rekonstrukcyjne oraz Kresowe Bractwo Strzelców Kurkowych z Terespola.

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Amelii hr. Łubieńskiej w Kolanie przygotowała na tę okoliczność akademię patriotyczną, w której przypomniała trudną drogę naszego narodu do odzyskania niepodległości. Po części artystycznej był czas na przemówienia okolicznościowe, a także wręczenie nagród dla uczestników konkursu plastycznego, testu wiedzy o Powstaniu Styczniowym i Bitwie pod Kolanem i Holendernią.

Organizatorami wydarzenia byli Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu oraz Wójt Gminy Jabłoń.

Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” realizacja zadania „Walka o Niepodległość – zwycięska Bitwa pod Kolanem i Holendernią”.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.