Patronat medialny

Mieszkańcy Milanowa upamiętnili żołnierzy Franciszka Kleeberga

Region Pon. 30.09.2024 09:01:12
30
wrz 2024

Msza święta polowa przy Szkole Podstawowej w Milanowie sprawowana w niedzielę, 29 września o godz. 14.00 przez kapelana wojskowego ks. płk Tomasza Paronia oraz ks. Romana Wojtczuka - proboszcza miejscowej parafii rozpoczęła uroczyste obchody 85. Rocznicy Bitwy pod Milanowem. Wydarzeniu towarzyszyły koncerty pieśni patriotycznych, rekonstrukcja bitwy, prezentacja uzbrojenia i umundurowania z okresu II wojny światowej, gra terenowa oraz projekcja reportażu „Franciszek Kleeberg – ostatni generał Kampanii Wrześniowej”.

Podczas homilii kapelan wojskowy przypomniał przebieg wydarzeń, jakie rozegrały się pod Milanowem 30 września 1939 roku. Nawiązał także do pierwszego czytania i do postawy Uriasza, który był wyróżniającym się żołnierzem, godnym naśladowania. Nie uległ pokusom i namowom Dawida, aby nie złamać prawa religijnego. Kończąc ks. płk Tomasz Paroń powiedział:

- To jest lekcja, którą dzisiaj po tych 85 latach możemy również wyciągać z kart Pisma Świętego, przywołując historię sprzed ponad 30 wieków. Chcemy przywoływać tych, którzy tutaj 85 lat temu walczyli, chcemy ich wspominać, chcemy ich upamiętniać, szczególnie tych którzy zginęli i chcemy też dziękować za służbę dzisiejszą. Ale chcemy, żeby to była służba ludzi odważnych i mądrych. Żeby to była służba ludzi, którzy nie dają się przekupić. Żeby potrafili zachowywać się honorowo, nieważne czy są na służbie, czy na urlopie, czy w czasie wojny.

Po Eucharystii odbył się koncert patriotyczny orkiestry dętej w Milanowa, będącej orkiestrą reprezentacyjną Oddziału Lubelskiego Związku Piłsudczyków RP. Na scenie, również w repertuarze pieśni wojskowych i patriotycznych, wystąpili uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy. Ważnym punktem spotkania była sama inscenizacja bitwy w wykonaniu GRH DEzerter, która dzięki spektakularnym efektom pirotechnicznym przeniosła widzów w czas wojny, a jej uzupełnieniem był pokaz musztry konnej. W tym samym czasie trwała gra terenowa „Drużyna generała Kleeberga” dedykowana dzieciom i młodzieży.

Wśród licznych punktów programu znalazły się także prezentacja uzbrojenia i umundurowania z czasów II wojny światowej, biesiada z grochówką wojskową i kiełbaskami oraz występ zespołu muzycznego Colombo. Wydarzenie zakończyło się prezentacją filmu „Franciszek Kleeberg – ostatni generał Kampanii Wrześniowej”.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatowego, służby mundurowe, dyrektorzy i pracownicy jednostek z terenu gminy oraz poczty sztandarowe. Delegacje poszczególnych instytucji złożyły kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza znajdującym się na cmentarzu w Milanowie, oddając hołd poległym 85 lat temu oraz wszystkim tym, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny.

Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Milanowie, zaś partnerami Urząd Gminy w Milanowie, Koło Naukowe Historyków Studentów UMCS, Klub Seniora w Milanowie, OSP w Czeberakach, a także szkoły podstawowe z terenu gminy Milanów.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Katolickie Radio Podlasie oraz portal informacyjny Podlasie24.pl.





Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.