Garwolin

Miętne: z wiceministrem o budownictwie i planowaniu przestrzennym

Region Pt. 11.02.2022 07:27:03
11
lut 2022

Od początku roku obowiązuje uproszczona procedura budowy domu do 70 mkw. Dzięki nowej ustawie łatwiej niż dotychczas będzie można wybudować jednorodzinny budynek mieszkalny. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada też reformę przepisów planistycznych i stworzenie tzw. „ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego” we wszystkich gminach.

Obowiązki gospodarza pełnił starosta garwoliński Mirosław Walicki, który wspólnie z senator Marią Koc zorganizowali spotkanie z sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotrem Uścińskim. Tematem było budownictwo i planowanie przestrzenne. Wiceszef resortu przypomniał, że budowa domu o powierzchni zabudowy do 70 mkw. w uproszczonym trybie musi być zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku jego braku trzeba będzie uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, która w tym przypadku będzie musiała być wydana w terminie 21 dni. - Inwestor może zbudować dom wolnostojący, który będzie posiadał maksymalnie dwie kondygnacje, a jego obszar oddziaływania musi zmieścić się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany. To oznacza, że maksymalna użytkowa powierzchnia domu może wynieść nawet 140 mkw. - mówił Uściński.

Wiceminister resortu rozwoju potwierdził, że projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przewiduje, że przepisy dotyczące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy zostaną uchylone. Jak dodał, w zamian za to gmina dostanie nowe narzędzie, jakim jest plan ogólny gminy, który będzie aktem planistycznym o randze prawa miejscowego. Z kolei część strategiczna, która do tej pory była przedmiotem studium, zostanie włączona do strategii rozwoju gminy. Jak zaznaczył, reforma planowania przestrzennego jest jednym z elementów Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Umożliwi to pozyskanie środków dla podmiotów zaangażowanych we wdrożenie reformy, w tym m. in. pokrycie kosztów przygotowania planów ogólnych przez gminy.

Więcej w relacji Waldemara Jaronia ze spotkania sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotra Uścińskiego z samorządowcami powiatu garwolińskiego w Miętnem.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.