Kraj

MLegitymacja w telefonie zdobywa popularność wśród emerytów i rencistów

Region Śr. 22.05.2024 11:54:18
22
maj 2024

Z elektronicznej legitymacji emeryta-rencisty korzysta już ponad 721 tys. świadczeniobiorców ZUS-u. Można ją pobrać z bezpłatnej aplikacji mObywatel. Pokazując ją na ekranie smartfonu, osoba uprawniona może potwierdzić m.in. prawo do świadczeń zdrowotnych, a także skorzystać z przysługujących ulg i zniżek.

- Od stycznia 2023 roku legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Wystarczy na urządzeniu mobilnym zainstalować aplikację mObywatel i pobrać dokument legitymacja emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Z tej możliwości korzysta już ponad 721 tys. świadczeniobiorców ZUS-u — informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

MLegitymacja w telefonie to duże ułatwienie, działa jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfonu, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą
i skorzysta z ulg oraz przysługujących jej uprawnień, np. zniżek do biletów.

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie. Z obu dostępnych legitymacji seniorzy mogą korzystać według własnych preferencji lub potrzeb.

- Każdy emeryt i rencista, który uzyskał prawo do świadczenia przyznanego przed 2023 rokiem, ma wydaną legitymację w formie plastikowej karty. Bez składania wniosku ma również automatycznie dostęp do legitymacji w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu. Natomiast ci, którzy stali się świadczeniobiorcami ZUS-u od stycznia 2023 roku, otrzymają tylko mLegitymację, czyli dokument w formie elektronicznej. Jeśli taki emeryt lub rencista chciałby otrzymać również tradycyjną legitymację w formie karty, będzie musiał złożyć w tej sprawie wniosek na formularzu ERL – dodaje rzecznik.

Korzystanie z elektronicznej wersji legitymacji jest bardzo proste. Aby dodać dokument do aplikacji mObywatel, wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty” (Więcej informacji TUTAJ).

Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane w latach ubiegłych, są aktualne zgodnie z nadanym terminem ważności.Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.