Garwolin

Młodzież kultywuje tradycje i muzykę ludową /AUDIO/

Region Pon. 31.03.2025 15:58:40
31
mar 2025

Uczniowie liceum w garwolińskim Zespole Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte po raz drugi biorą udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”, realizując autorski projekt „NIEzapomniana muzyka”. Dzięki niemu propagują wśród rówieśników – i nie tylko – muzykę ludową oraz folklor.

– Celem naszego projektu jest szerzenie muzyki i kultury ludowej. Odwiedzamy placówki oświatowe, przeprowadzamy warsztaty, a nasza praca spotyka się z dużym entuzjazmem, co bardzo nas cieszy. Ogólnie, to giga fajnie śpiewamy i zapraszamy na nasze media społecznościowe pod nazwą „NIEzapomniana muzyka” – mówi Gosia Rękawek z klasy III LO, kierowniczka projektu, który grupa realizuje już od dwóch lat w ramach Olimpiady „Zwolnieni z teorii”. – 20 marca zorganizowaliśmy w naszej szkole „Dzień Tradycji i Kultury”. Zaprosiliśmy uczniów z ZSS nr 1 w Garwolinie, dzieci ze szkoły podstawowej w Górznie oraz uczestników WTZ Miętne. Jako gość specjalny wystąpiła Kapela Staręgów. Był to dzień pełen emocji, tańca i śpiewu, a także konkursów z słodkimi nagrodami – przypomina Aleksandra Kuk z klasy IIIe.

Gabrysia Golba z tej samej klasy podzieliła się swoimi wrażeniami z kilkukrotnych wyjazdów do WTZ Miętne, gdzie miała okazję spędzić czas z jego uczestnikami. – To było niesamowite doświadczenie, spotkaliśmy wspaniałych ludzi, którzy z ogromnym zaangażowaniem pracują na rzecz swojego otoczenia... – dodaje.

Kinga Krawczyk wspomina, że podczas „Dnia Tradycji...” wystąpiła Kapela Staręgów, która porwała publiczność swoim unikalnym brzmieniem. – Był to występ pełen energii, folkowej muzyki i niezapomnianej atmosfery – mówi. – 15 listopada 2024 r. zostaliśmy zaproszeni na Powiatowy Dzień Seniora w Miętnem, gdzie zaśpiewaliśmy dla zaproszonych seniorów – informuje Oliwia Owczarczyk z klasy IIIb LO. – Mieliśmy także wyjątkową okazję odwiedzić Zespół Szkół Specjalnych w Garwolinie, gdzie wspólnie z uczniami spędziliśmy czas na kreatywnych zajęciach, robiliśmy wycinanki, a potem zaśpiewaliśmy im tradycyjne piosenki ludowe... – zaznacza Amelia Sierańska z IIIe.

– Oprócz tego występowaliśmy przed naszą szkołą podczas Dnia Kobiet, gdzie zaprezentowaliśmy kilka piosenek z naszego repertuaru – akcentuje Wiktoria Pawelec. – Odwiedziliśmy także Koło Gospodyń Wiejskich „Górznianeczki” w Górznie, które od 2016 roku kultywuje tradycje ludowe, śpiewając piosenki do muzyki na żywo podczas licznych imprez... – dodaje Kuba Ochnio z IIId.

Opiekunem projektu jest Katarzyna Ochnio, która podkreśla, że dzięki temu projektowi młodzież może kultywować tradycje ludowe, które przechodzą z pokolenia na pokolenie. – Piękne pieśni ludowe są śpiewane na różnych uroczystościach, nie tylko w naszej szkole, ale także zapraszani jesteśmy na wydarzenia w powiecie. W naszej szkole działa także zespół „Czerwone korale” – mówi.

Młodych ludzi, którzy lubią i propagują muzykę ludową, a także śpiewają, wysłuchał Waldemar Jaroń.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.