Nasze kulinarne dziedzictwo - wiedza o regionach na talerzu
sie 2024
Raguolis, kwas z tołkanicą, chleb motules, piwo kozicowe czy jaja kury zielononóżki to tylko kilka z kilkunastu przysmaków, jakie wyłoniła komisja wojewódzkiego etapu konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów, który odbył się na tykocińskim zamku w piątek, 23 sierpnia. Przyglądali się mu marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym i członek zarządu Bogdan Dyjuk.
–To, co robicie w swoich małych ojczyznach, jest tym, czym my w województwie chcemy się chwalić. Te wszystkie wspaniałe kulinaria, pączki, sękacze, mrowiska, pierogi oraz inne potrawy to jest ten nasz produkt lokalny, którym jako władze województwa chcemy się szczycić – zwrócił się do uczestników zmagań Łukasz Prokorym.Marszałek poinformował, że od 1 września w urzędzie marszałkowskim będzie działało Biuro ds. Produktu Lokalnego, które będzie skupiało wszystkie informacje i działania dotyczące lokalnych produktów. – A w przyszłości będziemy chcieli certyfikować to, że odkrywacie stare przepisy, pokazujecie je. Jestem przekonany, że nasze województwo dzięki waszym działaniom będzie się rozwijało – zaznaczył.
Konkurs Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów daje możliwość zaprezentowania tradycyjnych wyrobów, przetworów, produktów lokalnych i regionalnych. Mówił o tym członek zarządu odpowiedzialny za obszar rolnictwa Bogdan Dyjuk. –Jest to także okazja do spotkania się producentów lokalnych, podpatrzenia, jakie produkty są popularne w innych częściach naszego regionu – dodał.
Komisja pod przewodnictwem Izabelli Byszewskiej, prezesa zarządu Polskiej Izby Produktu Lokalnego i Regionalnego, oceniała produkty w czterech głównych kategoriach. Piąta pod nazwą „Od pola do stołu”, której pomysłodawcą był urząd marszałkowski, przeznaczona była w szczególności dla rolników, którzy swoje uprawy i produkty oferują w ramach sprzedaży i dostaw bezpośrednich. Tu zwycięzcą okazała się Monika Giczewska i Catering NIKA za jaja kury zielononóżki.
W tegorocznej edycji rozstrzygana była również kategoria szósta, czyli potrawa regionalna z gotowaniem, w której wygranym zostało Koło Gospodyń Wiejskich Świsłoczanki z Bobrownik za kwas z tołkanicą oraz maczankę z jajecznicą. – Pierwszy raz brałam udział w takim konkursie kulinarnym. Jestem bardzo zaskoczona, ale przede wszystkim wzruszona. Jako koło działamy od niedawna, a ja pomimo tego, że mam 32 lata, od zawsze interesowałam się naszą tradycją kulinarną – mówiła jedna ze Świsłoczanek Katarzyna Choruży.
Obie komisje – zarówno oceniająca produkty, jak i potrawy – wybrały też nominowanych do nagrody kulinarnej „Perła”. Województwo podlaskie w ogólnopolskim finale, który odbędzie się 28 września w Poznaniu, będą reprezentować:
Rolada z dzikiej kaczki, KGW w Rudzie
Kiełbasa spod strzechy, RHD Swojskie Wędliny
Karp wędzony, Monika Giczewska Catering NIKA
Chleb motules, Piekarnia I. B. Mroczkowscy
Mielnickie korowajczyki weselne, Helena Datczuk (powiat siemiatycki)
Rogaliki, Aldona Szupszyńska
Podpiwek, KGW Hołodzianki
Żurawina z gruszką, Krystyna Czarnecka.
Marcin Budynek, uznany mistrz kuchni, nie miał wątpliwości, że podlascy pretendenci do „Pereł” z konkursu nie wrócą z pustymi rękami. –Przy takim poziomie ktoś musi z Poznania tę „Perłę” przywieźć, bo dania były genialne, przepyszne i mega regionalne, a to jest najważniejsze w tym wszystkim – przekonywał.
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział w Białymstoku to partnerzy merytoryczni i organizacyjni finałów konkursu w naszym regionie.
Wśród osób, które odwiedziły tykociński zamek podczas wojewódzkiego konkursu, znaleźli się m.in.: wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski, wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Nazarko, radni wojewódzcy: Jerzy Leszczyński i Karol Pilecki, Prezes Zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Izabella Byszewska, dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OT w Białymstoku Agnieszka Zawistowska.
Zobacz Galerię
Lista laureatów:
1. Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego
• Podkategoria produkty i przetwory mięsne:
I miejsce – Joanna Putkowska Dażynka WAW za kawał mięcha (pow. siemiatycki) oraz Magdalena i Marcin Kosakowscy RHD Swojskie Wędliny za schab suszony na zapiecku.
• Podkategoria produkty i przetwory z ryb – nagród nie przyznano
• Podkategoria: produkty mleczne – nagród nie przyznano
• Podkategoria miody:
I miejsce – Iwona Siniło Barć Podlaska za miód z podlaskich łąk i lasów.
2. Produkty regionalne pochodzenia roślinnego
• Podkategoria przetwory owocowe:
I miejsce – Helena Datczuk za rajską marmoladę (pow. siemiatycki)
• Podkategoria przetwory warzywne
I miejsce – KGW Przystawańce za kapustę kiszoną.
• Podkategoria produkty zbożowe:
I miejsce – Piekarnia I. B. Mroczkowscy za chleb wiejski.
• Podkategoria wyroby cukiernicze:
I miejsce – Aldona Wołyniec Użejga Zajazd Litewski za raguolis, czyli sękacz.
3. Napoje regionalne
• Podkategoria napoje bezalkoholowe:
I miejsce – KGW Hołodzianki za kompot z mirabelek oraz Alina Jankowska za piwo kozicowe.
• Podkategoria napoje alkoholowe:
I miejsce – KGW w Rudzie za nalewkę z czerwonej porzeczki.
4. Inne produkty regionalne
I miejsce – KGW Zielona Dolina w Moszczonie Królewskiej za kiszkę ziemniaczaną z krwią (pow. siemiatycki)
5. Kategoria potrawa regionalna
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Świsłoczanki z Bobrownik za kwas z tołkanicą oraz maczankę z jajecznicą.
6. Kategoria „Od pola do stołu”
I miejsce – Monika Giczewska i Catering NIKA za jaja kury zielononóżki.
Źródło: www.podlaskie.eu;
Foto: Mateusz Duchnowski, Krystian Guzowski / UMWP
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
0 komentarze