Parczew

Obchody Powiatowego Dnia Strażaka w Parczewie

Region Niedz. 19.05.2024 20:14:02
19
maj 2024

Uroczystą Mszą świętą w intencji strażaków i ich rodzin sprawowaną w niedzielę, 19 maja o godz. 10.30 w Bazylice Mniejszej w Parczewie rozpoczęły się obchody Powiatowego Dnia Strażaka.

W wydarzeniu udział wzięli posłowie, przedstawiciele samorządu województwa lubelskiego, Komendant Wojewódzki Powiatowej Straży Pożarnej w Lublinie, przedstawiciele samorządu powiatu na czele ze starostą parczewskim oraz burmistrz Parczewa i wójtowie poszczególnych gmin. Po Eucharystii druhowie, w uroczystym przemarszu, udali się na plac Komendy Powiatowej PSP w Parczewie, gdzie miała miejsce dalsza część spotkania.

Mszy świętej przewodniczył ks. kanonik Andrzej Biernat – Diecezjalny Kapelan Strażaków, który powitał zgromadzonych i przekazał nominacje Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy dla ks. Romana Wojtczuka, który został Powiatowym Kapelanem Strażaków oraz ks. Dariusza Denisiuka, który otrzymał nominację na kapelana strażaków w Gminie Milanów, a także zastępcę kapelana powiatowego.

W homilii ks. Roman Wojtczuk zwrócił uwagę na istotę dnia, bowiem kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego, a Duch Święty potrzebny jest każdemu człowiekowi, szczególnie jeśli pełni służbę ratując życie innych osób. Wzorem do naśladowania jest też niewątpliwie św. Florian, patron strażaków, człowiek niezłomnego charakteru:

Po Eucharystii zabrani udali się na plac Komendy Powiatowej PSP w Parczewie, gdzie miał miejsce uroczysty apel z udziałem władz i rodzin strażaków. Spotkanie stało się okazją, by podziękować druhom za pełnioną na co dzień służbę. Niektórzy z nich otrzymali odznaczenia, awanse oraz medale.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.