Garwolin

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Region Pon. 22.05.2023 16:39:14
22
maj 2023

Ponad 2,5 promila alkoholu miał w organizmie kierujący oplem, któremu dalszą jazdę udaremnił świadek. Wyciągnął mu kluczyki ze stacyjki i powiadomił policjantów. Za to przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna.

W niedzielę, 21 maja o godzinie 17:00 policjanci interweniowali w związku z informacją o podejrzeniu kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. - Świadkowie, którzy zgłosili sytuację na numer alarmowy opisywali dyspozytorowi skrajnie groźne i nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy. Z ich relacji wynikało, że trasą W801 w kierunku Warszawy jedzie samochód, którego kierowca prawdopodobnie jest nietrzeźwy, jedzie z nadmierną prędkością i wyprzedza inne pojazdy poboczem. Po chwili dyspozytor otrzymał kolejny telefon od wyraźnie zdenerwowanego mężczyzny, który poinformował, że w Maciejowicach na ul. Lubelskiej ujął tego kierującego i zabrał mu kluczyki od pojazdu - informuje podkom. Małgorzata Pychner, rzecznik prasowa KPP Garwolin.

W trakcie przyjmowania zgłaszania na miejscu pojawili się policjanci. Okazało się, że za kierownicą opla siedział kompletnie pijany 69-latek. - Badanie trzeźwości wykazało, że miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Świadek, który dokonał obywatelskiego ujęcia kierowcy i sam jechał skuterem nie krył emocji. Zarówno dyspozytorowi, jak i policjantom powiedział, że obawiał się o własne życie - dodaje policjantka.

Reakcja i determinacja świadka zasługują na najwyższe uznanie. Dzięki temu nie tylko pijany kierowca nie uniknie odpowiedzialności, ale przede wszystkim być może udało się zapobiec tragedii. Dbajmy o wspólne bezpieczeństwo. Dzwoniąc pod numer 112, nawet anonimowo można powiadomić najbliższą jednostkę policji o każdym niepokojącym zdarzeniu. Przypominamy również, że każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie wynika z treści art. 243 kodeksu postępowania karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać policji.

na podst. inf. KPP
fot. ilustrac.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Łukasz Piotrowski Pon. 22.05.2023 22:23:49

To nie źle sobie dmuchał z rana, brawo dla świadka, no i jak to mówią mechanicy kto ma Opla ma czasem chopla. Pozdrawiam