Łosice

Ochotnicza Straż Pożarna w Starych Szpakach ma 100 lat

Region Niedz. 28.05.2023 21:08:23
28
maj 2023

28 maja, w Sanktuarium Świętego Józefa w Starych Szpakach rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe Ochotniczej Straży Pożarnej. Mszę św. odprawił ks. Sławomir Harasimiuk, proboszcz parafii. Uroczysty apel z okazji 100 - lecia powołania jednostki odbył się na placu przy remizie OSP.

Jednostka została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP. Jest to najwyższe odznaczenie nadane przez Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP w dowód uznania za ciężką pracę strażaków ochotników na rzecz lokalnej społeczności.

Również druhowie strażacy zostali odznaczeni medalami za zasługi dla pożarnictwa i odznakami za wysługę lat oraz odznakami - Strażak Wzorowy.

Na 100. lecie jednostki OSP w Starych Szpakach, została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa w hołdzie strażakom, założycielom i kontynuatorom działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Szpakach. Tablicę ufundowali druhowie i mieszkańcy Starych Szpak.

Jednostka OSP w Starych Szpakach została założona w 1923 r. Pierwszą ręczną pompę strażacy posiadali od 1930 roku. Pierwszy samochód otrzymali w 1957 roku. W 1987 r. został oddany do użytku obecny Dom Strażaka. W 1996 roku OSP w Starych Szpakach została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Obecnie jednostka posiada dwa wozy bojowe i 9-cio osobowy bus, liczy 44 druhów strażaków. Funkcje prezesa pełni Adam Jakimiuk. Naczelnikiem jednostki OSP Stare Szpaki jest Marcin Trociewicz.

Uroczystości 100. lecia OSP Stare Szpaki uświetniła Orkiestra Dęta z Karczewa i miejscowy Zespół Śpiewaczy Marysieńki.Patronat medialny nad tym wydarzeniem sprawowało m.in. KRP i Portal Podlasie24.pl
„Partnerami wydarzenia byli: Samorząd Województwa Mazowieckiego i Gmina Stara Kornica".

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.