Parczew

Ojczyzna jest Matką... Obchody Święta Niepodległości w Milanowie

Region Sob. 11.11.2023 19:59:09
11
lis 2023

Władze samorządowe z powiatu i gminy, radni, poczty sztandarowe, druhowie strażacy, przedstawiciele szkół, instytucji oraz mieszkańcy z terenu gminy Milanów rozpoczęli obchody Święta Niepodległości od Mszy świętej w intencji ojczyzny sprawowanej w kościele parafialnym w Milanowie.

- Gromadzi nas dzisiaj święto Matki, święto naszej Ojczyzny. Ojczyzna jest Matką, dlatego gromadzimy się, jako rodzina Polaków, na tej Eucharystii, by Panu Bogu dziękować za dar wolności. By Panu Bogu wyśpiewać ten piękny hymn „Ciebie Boga wysławiamy” za dar niepodległości, która przyszła w tamten listopadowy odległy dzień, właśnie 11 listopada 1918 roku. Uczestnicząc w tej Mszy świętej dzisiaj przyzywamy z wdzięcznością tych wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Przyzywamy wszystkich przewodników narodu, jego nauczycieli, żołnierzy, kapłanów, którzy niestrudzenie nieśli Chrystusa. Organizatorów życia gospodarczego, społecznego, politycznego. Przyzywamy stróżów polskiej rodziny, która przez 123 lata broniła polskości w sercach dzieci i młodzieży. Wpajała w te serca miłość do ojczyzny, która nie istniała, ale była w sercach – rozpoczął homilię ks. Roman Wojtczuk, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Milanowie.

Po Eucharystii wszyscy udali się pod pomnik upamiętniający poległych w walkach niepodległościowych, aby złożyć symboliczne wiązanki. Wśród delegacji składających kwiaty znaleźli się przedstawiciele Starostwa Powiatowego na czele z Arturem Jaszczukiem - wicestarostą, pracownicy Urzędu Gminy Milanów na czele z Pawłem Krępskim - wójtem, jak również dyrektorzy i przedstawiciele jednostek oświatowych, instytucji kultury, druhowie strażacy oraz osoby reprezentujące stowarzyszenia i grupy działające na terenie gminy. Ostatnim punktem uroczystości była akademia okolicznościowa przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Milanowie oraz grupę teatralna działającą przy Gminnym Ośrodku Kultury w Milanowie.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.