Pamięć o żołnierzach wyklętych wciąż żywa. Wyjątkowa lekcja historii w Rykach



kwi 2025
Wyjątkowe spotkanie z historią odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie-Skłodowskiej w Rykach. „Wyklęci Niepokonani” - to była żywa lekcja historii i przedstawienie, przede wszystkim uczniom Żołnierzy Wyklętych – ludzi, którzy pomimo represji i zagrożeń, nie złożyli broni i do końca walczyli o wolną Polskę.
W piątek, 4 kwietnia w ryckim Liceum zebrana młodzież mogła wysłuchać prelekcji na temat Żołnierzy Wyklętych. Zebranych na wstępie przywitał dyrektor szkoły - Mariusz Grzelak. Po nim głos zabrał starosta rycki Dariusz Szczygielski. Starosta podkreślał jak ważne jest, aby o Żołnierzach Wyklętych mówić jak najwięcej, żeby pamięć o nich ciągle była żywa.W części artystycznej wystąpił zespół „Rozkręceni Mechanicy”. Młodzi muzycy wykonali utwory o tematyce patriotycznej, ale też autorską piosenkę stworzoną specjalnie na cześć Mariana Bernaciaka „Orlika” - partyzanckiego dowódcy, który po wojnie wraz ze swoimi towarzyszami działał na terenie obecnych powiatów ryckiego i garwolińskiego, walcząc o walcząc z komunistami o wolną i niepodległą Polskę.
Po wysłuchaniu utworów, nadszedł czas na prelekcje, które wygłosili eksperci, w tym dr hab. Małgorzata Ganczar, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, oraz przedstawiciele lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - Grzegorz Makus i Paweł Skrok. Można było również obejrzeć wyjątkowe wystawy - „W hołdzie kawalerii Żołnierzy Wyklętych” oraz drugą poświęconą lokalnemu bohaterowi zatytułowaną „Marian Bernaciak „Orlik” – zwykły i niezwykły człowiek”.
Uczniowie w rozmowie z Radiem Podlasie podkreślali, że to wydarzenie uświadomiło im, jaką rolę odegrali Żołnierze Wyklęci w historii naszego kraju, oraz z jak wielkim poświęceniem i ryzykiem musieli się mierzyć podejmując walkę.
Patronat medialny nad spotkaniem objęły Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie.24.pl. Partnerem było Województwo Lubelskie. Całość realizowana była w ramach programu "Warto być Polakiem".
0 komentarze