Garwolin

Parysów: samorząd stawia na drogi

Region Czw. 26.01.2023 08:03:53
26
sty 2023

Inwestycyjnym priorytetem gminy Parysów jest poprawa infrastruktury drogowej. Dzięki pozyskanym środkom z instytucji rządowych, w ubiegłym roku zmodernizowano wiele odcinków dróg gminnych, a w tym roku na ten cel przeznaczono ponad 6 mln zł. W ostatnim czasie budżet gminy zasilony został środkami zewnętrznymi w kwocie ponad 26 mln zł.

Według wójt Bożeny Kwiatkowskiej, miniony rok był bardzo dobry dla gminy, ponieważ zrealizowano dużo inwestycji. - To dzięki temu, że otrzymaliśmy ogromne wsparcie rządowe. Ogólna kwota dofinansowania dla naszej gminy wyniosła 20,5 mln zł. Przypomnę, że w ramach Funduszu Rozwoju Inwestycji Strategicznych Polski Ład otrzymaliśmy łączną kwotę wraz z Funduszem Rozwoju Dróg w wysokości 1 777 000 zł. Za te środki wyremontowane zostały ul. Spokojna, Żeromskiego i Sienkiewicza w Parysowie. W ramach edycji Polski Ład pozyskaliśmy 4 940 000 zł, za co zostały wyremontowane drogi w Kozłowie, Łukówcu, Woli Starogrodzkiej i Żabieńcu. W drugiej edycji Polskiego Ładu otrzymała gmina 2 dofinansowania, pierwsze w wysokości 3 mln zł na modernizację remizo – świetlic na terenie gminy wraz z ich otoczeniem- mówi wójt. Z tego samego programu pozyskano ponad 6 mln zł na przebudowę dróg w 7 miejscowościach. Obecnie trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy tych robót. W czwartym kwartale ub. roku gmina otrzymała dofinansowanie 1 660 000 zł na uzupełnienie subwencji ogólnej z przeznaczeniem na inwestycje kanalizacyjne, która w tym roku będzie wykonywana. Również pod koniec 2022 roku z ministerstwa finansów gmina dostała 2 888 000 zł z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych z przeznaczeniem na dowolny cel, którym w przypadku gminy zostaną wykorzystane jako wkład własny do zaplanowanych inwestycji w 2023 roku.
W ostatnim czasie do budżetu gminy wpłynęło 5,5 mln zł od samorządu Mazowsza. 1,3 mln zł przeznaczono na budowę kanalizacji, 4 mln zł na trwająca jeszcze termomodernizację budynku szkoły w Parysowie, 120 tys. zł na remont mostu w Kozłowie i 80 tys. zł na remont drogi w Parysowie.

Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia z wójt Bożeną Kwiatkowską.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.