Siemiatycze

Podlaski sejmik zbierze się na kolejnej, nadzwyczajnej sesji

Region Wt. 28.11.2023 07:53:31
28
lis 2023

Najpierw radni opozycyjni złożyli wniosek o odwołanie marszałka województwa podlaskiego, później wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Teraz marszałek Artur Kosicki złożył wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej do rozpatrzenia wniosku opozycji o jego odwołanie.

Marszałek Artur Kosicki w imieniu dziesięciu radnych Prawa i Sprawiedliwości wystąpił o zwołanie sesji nadzwyczajnej Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie wniosku o jego odwołanie. Wniosek o odwołanie marszałka i zarządu na sesji 27 października złożyli opozycyjni radni. Wniosek taki można poddać pod głosowanie po upływie 30 dni od jego wpłynięcia. Głosowanie mogłoby odbyć się na najbliższej sesji 18 grudnia. Będzie to ostatnia sesja w roku, m.in. zaplanowano wówczas drugie czytanie budżetu, dlatego w ocenie marszałka nie należy z tym głosowaniem czekać. Artur Kosicki wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej złożył 27 listopada, przewodniczący sejmiku ma 7 dni by sesje zwołać.

W ostatnich tygodniach zwoływano już jedną sesje nadzwyczajną – na wniosek opozycji, jednak z powodu braku kworum, sejmik nie mógł wówczas obradować. Sesje tę dokończono 27 listopada, polegało to jedynie na odwołaniu wszystkich zaplanowanych punktów. Po 15-minutowej sesji nadzwyczajnej odbyła się sesja zwołana zgodnie z harmonogramem, jej obrady trwały ponad 6 godzin i zakończył je wniosek marszałka o sesje nadzwyczajną.

Do odwołania marszałka województwa podlaskiego potrzeba 18 głosów w 30-osobowym sejmiku.

Podczas sesji 27 listopada odbyła się debata nad budżetem województwa na rok 2024, a dwoje nowych radnych złożyło ślubowanie.

Agnieszka Sitarska i Grzegorz Kapica – to dwoje nowych radnych wojewódzkich, którzy złożyli ślubowanie i w 30-osobowym sejmiku zastąpili radnych, którzy w październikowych wyborach dostali się do parlamentu. Grzegorz Kapica z Łap w wyborach samorządowych w 2018 r. startował z listy Prawa i Sprawiedliwości i teraz wszedł na miejsce zwolnione przez Sebastiana Łukaszewicza, radnego wojewódzkiego VI kadencji i wicemarszałka województwa, a obecnie posła. Z kolei Agnieszka Sitarska z Siemiatycz, która startowała z listy Koalicji Obywatelskiej, zastąpiła Macieja Żywnę – od 13.11 br. wicemarszałka senatu.Źródło: podlaskie.eu
Oprac. ABol
Foto: Krzysztof Duszyński / UMWP
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
żenada Wt. 28.11.2023 06:40:55

Sitarska coś wniesię? hihihi .