Siemiatycze

Pogryzienia przez meszki – jak sobie z nimi radzić?

Region Czw. 13.06.2024 22:13:35
13
cze 2024

Wiele osób skarży się na pogryzanie przez meszki, chociaż owady są niewielkie to osoby pogryzione przez wiele dni a nawet tygodni mierzą się z objawami, szczególny problem mają alergicy. Meszki pomimo swych nieznacznych rozmiarów, przez to, że atakują stadami są bardzo dokuczliwe, a jeśli nas pogryzą zwykle jest to wiele ukąszeń, które długo się goją. Pogryzienie przez meszki powoduje nie tylko dyskomfort, osoby uczulone mogą potrzebować pomocy lekarza. Pani Renata po pogryzieniu w czasie weekendu zgłosiła się do ambulatoriom, gdzie jak się okazało nie była jedyną pacjentką z takim problemem, takich osób jednego dnia zarejestrowano około 60.

Najważniejsza jest profilaktyka, podkreśla lekarz medycyny rodzinnej Monika Florczuk i zachęca do zabezpieczania się przed pogryzieniem przez meszki. Jeśli jednak nie uda nam się uniknąć kontaktu z meszką, to miejsc pogryzionych absolutnie nie można drapać. Zaraz po ugryzieniu warto to miejsce na ciele schłodzić, a następnie zastosować ogólnie dostępne preparaty zmniejszając świąd i opuchliznę. Maść leczniczą nakładamy kilka razy dziennie, przed każdym nałożeniem leku miejsca pogryzione należy umyć wodą z mydłem. Jeśli objawy nie ustępują, zaczerwienienie i obrzęk utrzymują się a wręcz narastają powinniśmy zgłosić się do lekarza. Jeśli osoby pogryzione mają wysoką gorączkę, jest to sygnał, że należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

U osoby ze zdrową skórą, nie będącą alergikiem po tygodniu objawy pogryzienia ustąpią.

Warto pamiętać, że meszka atakuje odsłonięte części ciała, stosując preparaty zabezpieczające i ubierając się odpowiednio możemy uniknąć pogryzienia.
Czy pogryzienie przez meszki może być groźne? Co robić gdy pogryzie nas meszka? Jak radzić sobie w domu, a kiedy potrzebna jest pomoc lekarza? Odpowiedzi na te pytania szukała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.
Foto: M. Florczuk, ABol
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Kobieta Pt. 14.06.2024 12:28:52

Taaa, mi lekarz powiedział: nie chodzić tam gdzie są meszki.. Latem, gdy fruwają wszędzie (nawet w budynkach mieszkalnych) dosyć ciężko tego uniknąć, ale cóż, medycyna idzie do przodu.

Agnieszka (ABol) Sob. 15.06.2024 02:56:54

Zachęcam do wysłuchania audycji, jest tam dużo cennych porad.