Powiat garwoliński: dobre wyniki egzaminów maturalnych
lip 2024
W szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat garwoliński, tegoroczne matury wypadły lepiej niż zeszłoroczne. Zdawalność na poziomie 82,68% była nieco niższa od średniej krajowej i mazowieckiej. Nie zdało matury 145 uczniów, z czego 96 osób z jednego przedmiotu. Najlepszy wynik osiągnęli uczniowie z garwolińskiego liceum imienia Marszałka Piłsudskiego, gdzie maturę zdało 98,91%.
Powiat garwoliński jest organem prowadzącym dla 7 szkół ponadpodstawowych. W tym roku było 908 absolwentów szkół powiatowych, a do matury przystąpiło 837, w tym 404 absolwentów liceów ogólnokształcących i 433 techników. - Świadectwo dojrzałości po sesji podstawowej, majowej, otrzymało 692 uczniów i to stanowi 82,68% wszystkich przystępujących do egzaminów obowiązkowych. W liceach zdawalność mamy na poziomie 93,33%, a w technikach – 72,25%. Uczniowie technikum stawiają bardziej na egzaminy zawodowe, one są dla nich najważniejsze, one są bardzo trudne i mają dużo wyższy próg zdawalności niż przy egzaminie maturalnym. W porównaniu do zeszłego roku zdawalność w liceach się poprawiła, w technikach zaś nieznacznie spadła – mówi starosta Iwona Kurowska.W Zespole Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte egzaminu maturalnego nie zdało 14,98%, z czego ok. 6% w liceum i blisko 9% w technikach. W Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie – 28% uczniów nie zdało egzaminu, w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – niecały 1%, raptem 2 osoby na całą szkołę, w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem – 36% nie poradziło sobie z egzaminem, a w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie – 3% uczniów nie otrzymało świadectwa dojrzałości, w żelechowskim Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Lelewela – 3%, natomiast w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. I. W Zakrzewskiego w Żelechowie, w technikum ok. 13% nie zdało matury. Podane liczby obejmują również maturzystów, którzy do matury przystępowali drugi raz. Najczęściej uczniowie nie zdają egzaminu pisemnego z matematyki na poziomie podstawowym (98), następnie języka angielskiego pisemnego na poziomie podstawowym (68) i języka polskiego na tym samym poziomie (22).
O analizę tegorocznych egzaminów maturalnych w szkołach prowadzonych przez powiat garwoliński Waldemar Jaroń poprosił starostę Iwonę Kurowską.
2 komentarze
W Miętnem wychodzą tworząc klasę mundurową wyszli z założenia,, że „ Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera””. Ale to nie czasy wczesnego PRL-u !
A ilu uczniów klas maturalnych z „Dwójki” nie mogło przystąpić do egzaminu? Może pokażmy statystyki pełne…