Garwolin

Powiat garwoliński solidarny z Ukraińcami

Region Pt. 25.02.2022 07:59:00
25
lut 2022

Powiat przygotowany jest na przyjęcie kilku tysięcy uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy, a jeżeli będzie potrzeba, uruchamiane będą kolejne miejsca. Starosta Mirosław Walicki podkreśla, że solidarność narodu polskiego z ukraińskim jest dużą wartością i powiat będzie wspierał ewentualny napływ uchodźców. Rozpatrywane są różne możliwości.

Starosta garwoliński wyraził głębokie zaniepokojenie inwazją Rosji na Ukrainę i zaznaczył, że „wszyscy obserwujemy z przerażeniem to, co się dzieje, nie tylko w kontekście Ukrainy, ale także w szerszym kontekście, bo to jest już kilkadziesiąt kilometrów od naszej granicy”. -Myślę, że najważniejsza w tej chwili jest solidarność z narodem ukraińskim, ale też, uważam, że nie mniej ważna jest solidarność tutaj, u nas między ludźmi, tak ogólnie pojęta. Musimy mówić jednym głosem z rządem RP, prezydentem oraz odpowiedzialnymi za nasze bezpieczeństwo służbami- akcentuje gospodarz powiatu.

Od granicy z Ukrainą dzieli Garwolin blisko 300 km i w obliczu napływu uchodźców, powiat jest gotowy na przyjęcie kilku tysięcy osób. - Jakiś czas temu wojewoda poprosił nas o wyznaczenie miejsc ewentualnego pobytu uchodźców, my wskazaliśmy kilkadziesiąt miejsc w budynku zamkniętym i ok. 3000 na ewentualne miejsce biwakowe. Natomiast, mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale jeżeli będzie potrzeba, dysponujemy bazą szkolną, hotelową i inną, w ostateczności, gdyby taka była potrzeba, będziemy uruchamiać kolejne miejsca, bo myślę, że ta solidarność narodu polskiego z ukraińskim jest dużą wartością i będziemy chcieli wspierać ewentualny napływ uchodźców. W tej chwili rozpatrujemy różne możliwości...- mówi starosta.

Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia ze starostą garwolińskim Mirosławem Walicki. POSŁUCHAJ

WJ/Garwolin [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.