Garwolin

Powiat garwoliński: zabytki i miejsca pamięci ze wsparciem sejmiku

Region Czw. 28.03.2024 08:24:54
28
mar 2024

Są pieniądze na realizację kolejnych czterech programów wsparcia. Tym razem Sejmik Województwa Mazowieckiego pomoże w ratowaniu zabytków i rewitalizacji miejsc pamięci w powiecie garwolińskim. Łącznie to ponad 900 tys. zł dofinansowania.

Gminy i powiaty mogły pozyskać środki na rewitalizację, modernizację, konserwację, a także tworzenie nowych miejsc pamięci takich jak: pomniki, kapliczki, krzyże przydrożne, nagrobki czy tablice upamiętniające wydarzenia lub postacie historyczne. Wsparciem mogły być objęte obiekty związane z działaniami prowadzonymi na rzecz odzyskania lub obrony niepodległości Polski, a także wydarzenia i postacie znaczące dla narodu i państwa polskiego oraz województwa mazowieckiego, w szczególności osoby, które walczyły o wolność i suwerenność Polski lub były ofiarami represji władz zaborczych i reżimów totalitarnych, a także miejsca ich spoczynku, walk i męczeństwa. Samorząd Mazowsza przeznaczył 2 mln zł na realizację 38 inwestycji na Mazowszu.

Gmina Żelechów otrzymała 82 303,35 zł na prace restauratorskie pomnika ,,Poległym i Pomordowanym'' w Żelechowie

Miasto Garwolin – 35 995,50 zł na konserwacja kapliczki słupowej św. Barbary w Garwolinie

Gmina Borowie – 56 324,51 zł na remont pomnika poświęconego żołnierzom Wojska Polskiego w Jaźwinach

Prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach – na takie działania można było pozyskać dotację z programu „Mazowsze dla zabytków”. Do urzędu wpłynęło 231 wniosków na łączną kwotę ponad 45,2 mln zł. Samorząd Mazowsza dofinansował 140 inwestycji. W sumie to 13,8 mln zł z budżetu województwa na ratowanie zabytków w całym regionie.

Wsparcie obejmuje m.in. odnowienie lub uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych, odnowienie lub odtworzenie okien, zewnętrznych odrzwi i drzwi czy więźby dachowej, stabilizację konstrukcyjną części składowych zabytku. Wsparcie dotyczy także działań zmierzających do wyeksponowania istniejących, oryginalnych elementów zabytkowego układu parku czy wykonanie izolacji przeciwwilgociowej.

Parafia Rzymskokatolicka Trójcy Świętej w Gończycach – 170 tys. zł na remont zabytkowego kościoła na cmentarzu parafialnym w miejscowości Gończyce polegający na odtworzeniu poszycia ścian garwoliński

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Górznie – 15 tys. zł na prace konserwatorskie przy krucyfiksie barokowym z XVIII w., krucyfiksie barokowo - ludowym z XIX w. i późnogotyckiej chrzcielnicy z XVI w. z wyposażenia kościoła w Górznie

Dom Zakonny Zgromadzenia Księży Marianów pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Mariańskim Porzeczu – 250 tys. zł na prace konserwatorskie przy polichromowanych ścianach i suficie kościoła parafii Goźlin Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu - etap III

Grzegorz Żmijewski – 50 tys. zł na ochronę stanu drewnianych bali, stanu stolarki okiennej oraz zabytkowych drzwi wejściowych w budynku dawnej plebanii z 1855 r. w Sobolewie

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Parysowie – 150 tys. zł na renowację wnętrza budynku kościoła w Parysowie. Etap III – prace ratunkowe wypraw tynkowych ścian wewnętrznych.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie – 100 tys. zł na prace konserwatorsko - restauratorskie przy głównych i bocznych drzwiach wejściowych elewacji głównej kościoła Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.

źródło: mazovia.pl
fot. pomnik w Jaźwinach w gm. Borowie
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Borowiak Czw. 28.03.2024 06:49:24

Wójt gminy Borowie to potrafi zadbać o ratowanie zabytków, doposazanie OSP, kulturę i sport nie wspomnę już o drogach czy oświacie itp.

gloskowiak Śr. 03.04.2024 03:24:07

karierowiczu wiecej cukru