Łuków

Przedwojenni harcerze inspiracją dla młodych pokoleń

Region Wt. 05.09.2023 17:01:04
05
wrz 2023

Jan Ryszard Dębski, Tadeusz Nieśpiałowski, Michał Stefan Lisowski i Fryderyk Koziarz to przedwojenni harcerze, których losy mogliśmy poznać podczas konferencji „Wierni Ideałom”. Jej organizatorami były Chorągiew Lubelska ZHP i Hufiec ZHP Łuków. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24.pl.

W poniedziałkowe popołudnie, 4 września sala w Łukowskim Ośrodku Kultury wypełniła się harcerzami. Były też osoby spoza ZHP. Wszyscy spotkali się na konferencji „Wierni Ideałom”. Zorganizowały ją wspólnie Chorągiew Lubelska ZHP oraz Hufiec ZHP Łuków. Jej celem było przedstawienie historii czterech przedwojennych instruktorów harcerstwa – ludzi, którzy swoje życie poświęcili pracy z dziećmi i młodzieżą.


O Janie Ryszardzie Dębskim i Tadeuszu Nieśpiałowskim opowiadały ich córki. Sylwetkę Michała Stefana Lisowskiego przedstawił Tadeusz Sławecki, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. O Fryderyku Koziarzu mówił Michał Mojski, komendant Hufca ZHP Łuków. Jak mówi nam Tomasz Sych, komendant Chorągwi Lubelskiej ZHP, przyczynkiem do zorganizowania konferencji były pamiątki, które przekazała harcerzom Małgorzata Krzempek – Nieśpiałowska, córka Tadeusza Nieśpiałowskiego.


Podczas konferencji odbyła się również uroczystość wręczenia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Łukowa wieloletniemu harcerzowi Zdzisławowi Dudzińskiemu o czym pisaliśmy TUTAJ.

Jak mówi nam komendant Tomasz Sych, konferencja była swoistym upamiętnieniem i wyróżnieniem osób, o których warto pamiętać, i z których warto brać przykład. Komendant Michał Mojski wyraża natomiast przekonanie, że to co robili i jak żyli bohaterowie konferencji, może być inspiracją dla młodych pokoleń.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
aqqaqq Wt. 05.09.2023 12:08:29

A co największy ... robił na tej uroczystości ?