Żelechów

Rozwijali kompetencje kluczowe w Hiszpanii /ZDJĘCIA/

Region Śr. 15.12.2021 09:19:37
15
gru 2021

Przez ostatnie dwa tygodnie 12 uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie odbywało staże zawodowe w ramach projektu Erasmus +. Uczniowie technikum geodezyjnego oraz technikum informatycznego odbywali praktyki zawodowe w Walencji, mieście w środkowo-wschodniej Hiszpanii leżącym nad Morzem Śródziemnym.

Praktyki odbywały się w hiszpańskich przedsiębiorstwach, gdzie praktykanci poznawali specyfikę pracy danego miejsca, kulturę organizacyjną oraz doskonalili - oprócz umiejętności zawodowych - umiejętności  językowe i interpersonalne. Uczyli się radzenia sobie w trudnych sytuacjach, poruszania się transportem publicznym po mieście, a przede wszystkim poznawali nową kulturę oraz trzecie co do wielkości miasto w Hiszpanii. - Zagraniczne staże zawodowe to nie tylko szansa na poznanie sposobu pracy w danym kraju ale też możliwość rozwoju kompetencji kluczowych takich jak umiejętności językowe, komunikacja interpersonalna oraz umiejętności cyfrowe.

Hiszpański partner, który nas przyjął Universal Mobility zakwaterował naszą grupę w centrum miasta, znajdującym się blisko historycznej części Walencji tak zwanego starego miasta, oraz blisko bardzo ciekawej artystycznej dzielnicy o nazwie „Ruzafa/ Russafa” . Zakwaterowanie zapewniało szybkie dotarcie do miejsca praktyk pieszo lub autobusem komunikacji miejskiej. Dodatkowo można było wychodzić na spacery, zwiedzać miasto i poznawać najciekawsze zabytkowe budowle oraz legendy z nimi związane. Podczas „Gry miejskiej” zorganizowanej przez Universal Mobility uczniowie bardzo dobrze radzili sobie z topografią- informuje Krystyna Wieczorkiewicz, koordynator projektu.

Uczniowie poza historyczną częścią miasta zwiedzili oceanarium oraz muzeum nauki - „Oceanografic y La Ciutat de las Arts y les Ciencies - Valencia”, które znajdują się w dawnym korycie rzeki Turia oraz  "Bioparc" - zoo w którym wybiegi zwierząt przypominają ich naturalne środowisko. Bardzo dużą atrakcją okazała się wycieczka do miasta Cuenca w środkowej Hiszpanii, w regionie Kastylia-La Mancha, nad rzeką Júcar.

Uczniowie zobaczyli średniowieczne Wiszące Domy „zawieszone” przy krawędzi klifu. Miasto Cuenca wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podsumowaniem wycieczki był spacer po „zaczarowanym mieście” Ciudad Encantada w osobliwym, naturalnym otoczeniu z wapiennych formacji skalnych uformowanych przez tysiące lat. Uczniowie oglądali skały przypominające statki, mosty, twarze i zwierzęta, a nawet „morze z kamienia”. Niezwykłość krajobrazu Ciudad Encantada była wykorzystana w wielu filmach fabularnych. - Na podsumowanie praktyk odbył się pożegnalny obiad, podczas którego zostały wręczone certyfikaty odbycia staży zawodowych i nauki hiszpańskiego.

Dodatkową atrakcją było tradycyjne hiszpańskie danie paelle z owocami morza. Dzięki tym praktykom uczniowie nabyli wiele nowych umiejętności, nauczyli się współpracować z grupą i z osobami posługującymi się innymi językami lub pochodzącymi z innych kultur. Udział w zagranicznych praktykach zawodowych był dla uczniów wspaniałą przygodą- puentuje K. Wieczorkiewicz.
inf. pras.
WJ/Garwolin/Js

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.