Siemiatycze

W powiecie siemiatyckim budują strzelnicę

Region Czw. 16.03.2023 15:28:06
16
mar 2023

Ruszyła budowa strzelnicy w powiecie siemiatyckim. 16 marca oficjalnie wbito pierwsze szpadle na placu budowy, czym symbolicznie rozpoczęto budowę.

Na placu budowy, gdzie wykonawca już rozpoczyna działania, spotkali się przedstawiciele instytucji zaangażowanych w tę budową, zainteresowanych nią i wspierający tę inicjatywę od samego początku gdy pomysł się zrodził. Za owe symboliczne szpadle chwycili: starosta siemiatycki Marek Bobel wraz z zastępcą Sylwestrem Zgierunem, a wraz z nimi przedstawiciele Lasów Państwowych, w tym Nadleśnictwa Nurzec, które przekazały terenu pod budowę, reprezentanci Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie – gdzie działają certyfikowane przez MON oddziały przygotowania wojskowego, delegaci Policji, Straży Pożarnej, Wojska Polskiego, Straży Granicznej i myśliwi. Wszyscy obecni z zaciekawieniem a nawet z lekką niecierpliwością oczekują zbudowania strzelnicy. Już teraz zadeklarowali, że czekają na kolejne zaproszenie tj. na przecięcie wstęgi.

Zgodnie z umową podpisaną z wykonawcą, strzelnica powstanie w ciągu 8 miesięcy w miejscowości Borysowszczyzna na terenie gminy Nurzec Stacja. Inwestycję realizuje firma CETUS Sp. z o.o. z Łosic za kwotę 9 279 120 zł. Powiat siemiatycki na sfinansowanie inwestycji pozyskał 5 mln zł z rządowego programu Polski Ład i 3 mln zł z Ministerstwa Obrony Narodowej, obecnie starostwo zabiega o dodatkowe wsparcie finansowe, by angażować w to zadanie jak najmniej środków własnych.

Profesjonalna sportowa strzelnica będzie posiadała dwie strefy strzelań:

- strzelnica cywilno-sportowa 100 m, o stałej linii otwarcia ognia do strzelań na odległość 100 m z postaw strzeleckich „leżąc”, „klęcząc” i „stojąc” do celów stałych i ukazywanych, o 6 stanowiskach strzeleckich oraz wydzielonym rejonem pola tarczowego do strzelań z pistoletów wojskowych na odległościach od 10 m do 50 m
- strzelnica cywilno-sportowa wyposażona w osie do strzelań myśliwskich, 2 stanowiskowe „zając”, „dzik”, z możliwością strzelań na 50 i 35m,

Strzelnica będzie posiadała zabezpieczenia boczne, kulochwyt główny, zabezpieczenia-przesłony pionowe, zabezpieczenia stanowisk strzeleckich w celu zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń balistycznych przed wyjściem pocisków poza strzelnicę. Całość uzupełni zaplecze techniczno – gospodarcze w tym: budynek kontenerowy biurowo – socjalny i budynek kontenerowy magazynowy (magazyn tarcz), wiaty szkoleniowe, wiaty do czyszczenia broni inna niezbędna infrastruktura.

Przypomnijmy, że pierwsze działania zmierzające do budowy strzelnicy podjęto w powiecie siemiatyckim w roku 2019 jako odpowiedź powiatu na rosnące zainteresowanie sportem strzeleckim oraz kwestiami bezpieczeństwa wśród Polaków. W tym czasie w Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie utworzono Oddział Przygotowania Wojskowego. Dziś wiemy także, że w okolicach Czartajewa powstać ma jednostka wojskowa. Na obiekt ten czekają służby mundurowe, grupy sportowe, uczniowie, myśliwi i wielu mieszkańców. By korzystać ze strzelnicy nie będzie konieczne posiadanie pozwolenia na broń.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

6 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Jurek Pt. 17.03.2023 05:25:14

Czekam na realizację i jadę postrzelać i to często

inwetycja b.potrzebna Czw. 16.03.2023 19:09:42

Fajnie, że uda się zrealizować, bo w Polsce trudno teraz dostać się na strzelnicę żeby nauczyć się strzelać. Taki bum przeżywają strzelnice. Super decyzja, brawo , jeszcze raz brawo

Witek Pt. 17.03.2023 12:45:11

Dobra, fajna inwestycja. Dobrze, że udało się sfinansować w zdecydowanej większości z pieniędzy zewnętrznych. Szczere podziękowania za determinację i skuteczność

Marek Pt. 17.03.2023 17:33:16

Czy zostanie podane do wiadomości publicznej ile pieniędzy starostwo wydało na projekt i przetargi na strzelnicę na terenie gm Siemiatycze? Czy pozwolenie na budowę strzelnicy ne terenie gn Siemiatycze zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa ? Czy ktoś poniesie za to konsekwencje służbowe a może nawet finansowe.?

gustlik Czw. 16.03.2023 15:22:10

Znakomita sprawa dla WSZYSTKICH. Alleluja i do przodu. I tak trzymajcie

Natalia Pt. 17.03.2023 05:37:17

Oby jak najszybciej .......