Siemiatycze

Święcenie ziół - ciągle żywa tradycja

Region Śr. 14.08.2024 11:31:16
14
sie 2024

15 sierpnia w Kościele obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - jedno z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych. Dzień ten nazywany jest Świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia święcimy zioła i kwiaty. Bukiety zanoszone do kościoła nazywane są równiankami, bo jak mówi stare ludowe porzekadło „na Wniebowzięcie zakończone żęcie”.

Niezależnie od tego jakich zbóż, kwiatów, czy ziół użyjemy do przygotowania równianki, jest ona symbolicznym podziękowaniem za plony, którymi zostaliśmy w danym roku obdarowani. Poświęcone zioła, potem zasuszone i starannie przechowywane zgodnie z tradycją miały chronić domostwa od wszelkich nieszczęść. - Zwyczaj świecenia ziół 15 sierpnia jest ciągle żywy i kultywowany, choć ulega zmianom a tradycyjną równiankę nieraz zastępuje bukiet kwiatów - zauważa Dorota Gnatowska z Działu Tradycji Zielarskich w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Zwyczaj ten ma wielowiekową tradycję i przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Aby ta piękna tradycja związana z jednym z najstarszych świąt maryjnych nie popadła w zapomnienie podejmowane są takie inicjatywy, jak organizowany przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu konkurs na tradycyjne równianki.

Czym jest równianka i jak ją wykonać? - odpowiedzi na te pytania szukała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.

15 sierpnia oddając cześć Matce Bożej rzesze wiernych gromadzą się w sanktuariach maryjnych, to właśnie w tym czasie do Częstochowy przybywa najwięcej pielgrzymek pieszych. W tym roku pojawiła się też dodatkowa inicjatywa zachęcająca do odwiedzania Sanktuariów Maryjnych 15 sierpnia. To „Pielgrzymka Nadziei” - zaproszenie by udać się do najbliższego sercu danej osoby Sanktuarium Maryjnego.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.