Łuków

Święto Miodów Ziemi Łukowskiej

Region Pon. 02.08.2021 10:07:17
02
sie 2021

Ławki w gminie Łuków stały się miejscem spotkania pszczelarzy z całego województwa lubelskiego. W niedzielę 1 sierpnia odbyło się tam Święto Miodów Ziemi Łukowskiej.


Święto Miodów Ziemi Łukowskiej to cykliczne wydarzenie organizowane od 14 lat. Wybór miejsca, gdzie odbywa się to święto nie jest przypadkowy. To tutaj mieszkał i pracował nestor polskiego pszczelarstwa Kazimierz Lewicki. I co roku to tutaj spotykają się pszczelarze i miłośnicy miodów z całego regionu. Co roku gospodarzami wydarzenia są zarówno władze powiatu łukowskiego i gminy Łuków, jak i organizacje zrzeszające pszczelarzy. W tym roku po raz pierwszy był to Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Lublinie, do którego przeniosło się właśnie łukowskie Koło Pszczelarzy.

Święto Miodów Ziemi Łukowskiej rozpoczęło się Mszą Świętą polową pod przewodnictwem Diecezjalnego Kapelana Pszczelarzy ks. kanonika Janusza Wolskiego. Następnie przed obeliskiem upamiętniającym Kazimierza Lewickiego delegacje złożyły kwiaty. Odbyło się również wręczenie brązowych, srebrnych i złotych odznaczeń Związku Pszczelarzy.

Na Święcie Miodów Ziemi Łukowskiej można było kupić różnorodne produkty, które powstają dzięki pracy pszczół. I był to nie tylko miód. Były m.in. orzechy w miodzie, miodowe nalewki, świece oraz kosmetyki. Swoje stoiska wystawiali pszczelarze z różnych stron województwa lubelskiego. Na scenie zaś prezentowali się lokalni artyści. Był m.in. występ „Kropelek Rosy” oraz koncerty w wykonaniu orkiestr dętych z Łukowa i Stoczka Łukowskiego. Podczas Święta Miodów można też było skorzystać z mobilnego punktu szczepień.

Święcie Miodów Ziemi Łukowskiej patronowało Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24.



AKup/Js
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.