Szczęk oręża w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
lip 2024
Rok Pański 1264 – książę krakowski i sandomierski, Bolesław Wstydliwy, zamierzając wszcząć wojnę z dość groźnymi dla jego księstw z powodu bezpośredniego sąsiedztwa i zbyt częstych napadów na jego księstwa, barbarzyńskimi Jaćwingami, ogłasza wyprawę we wszystkich swych ziemiach... tak zaczyna się opowieść, która była tematem przewodnim tegorocznego Zajazdu Wysokomazowieckiego w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
Organizowane od kilkunastu lat Zajazdy, to rekonstrukcje historyczne z udziałem wolontariuszy i członków grup rekonstrukcyjnych. Podczas 14. Zajazdu, który odbył się w niedzielę, 14 lipca przygotowano pokazy walk turniejowych, woltyżerki, elementów taktyki i posługiwania się średniowieczną bronią, tańce z epoki i pokaz mody, pokazy sokolnicze i żonglerki chorągwiami. Na terenie muzeum można było obserwować przygotowane pokazy, a nieraz w nich uczestniczyć, w pałacu można było obejrzeć wystawę „Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy”.Zajazd przemienił terenu muzealne w średniowieczne obozowisko, a główny plac przed pałacem stał się polem bitwy, tu bowiem odtworzono bitwę pod Brańskiem z 1264 roku. Ostatnim punktem całodziennego wydarzenia plenerowego był spektakl komediowy teatru Parabuch z Warszawy, przygotowano sztukę Moliera „Chory z urojenia”.
Było to czternaste przedsięwzięcie o charakterze rekonstrukcyjnym, którego celem jest prezentacja wydarzeń z historii Polski i patriotycznych korzeni regionu. Jak podkreślała dyrektor muzeum Dorota Łapiak: - W ten sposób chcemy pokazywać nasz patriotyzm, a nasz region jako ostoję polskości, bo tutaj zawsze, nawet w najtrudniejszych czasach, kultywowano polską tradycję i wiarę.
Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły to wydarzenie patronatem medialnym.
0 komentarze