Uczczono 78. rocznicę śmierci „Inki”
sie 2024
W niedzielę, 25 sierpnia na terenie rodzinnej parafii Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Narewce odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą śmierci sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady mjr. „Łupaszki”. Obchody rozpoczęła Msza święta sprawowana przez ks. Adama Turlińskiego – proboszcza oraz ks. Bartosza Margańskiego – kapelana miejscowego batalionu WOT. Asystę honorową wystawił 14. batalion obrony pogranicza Wojsk Obrony Terytorialnej, którego dowódca ppłk. Krzysztof Sikut wziął udział w uroczystości jako przedstawiciel służb mundurowych.
Zamordowana w gdańskim więzieniu 28 sierpnia 1946 r. Danuta Siedzikówna ps. „Inka” urodziła się na terenie parafii narewkowskiej w miejscowości Huszczewina (obecnie Guszczewina). Natomiast jej dzieciństwo i okres nauki w szkole powszechnej związane były z pobliską Olchówką gdzie ojciec Danusi – Wacław był leśniczym. Rodzina Siedzików z domu została wypędzona po deportacji ojca na Syberię. Samotne kobiety przez parę tygodni korzystały z gościnności zaprzyjaźnionych i mających odwagę rodzin, aby ostatecznie zamieszkać w Narewce. Od samego początku okupacji niemieckiej matka Danki – Eugenia rozpoczęła działalność konspiracyjną prowadząc lokal kontaktowy, a następnie wykonując zadania wywiadowcze. Zadenuncjowana w 1942 r. gestapo przez miejscowych działaczy Komitetu Białoruskiego przeszła ciężkie śledztwo w białostockim więzieniu. Zginęła w jednej z masowych egzekucji jesienią 1943 r. Jej miejsce pochowku pozostaje nieznane. Od czasu jej śmierci Danusia w wyniku splotu kilku wydarzeń również podjęła działalność konspiracyjną jako łączniczka i kolporterka podziemnej prasy, a od wiosny 1944 r. pełniąc funkcję sanitariuszki w ramach przygotowania do Akcji „Burza”.Do chwili swojej śmierci Danusia nie wiedziała, że w czerwcu 1943 r. osierocił ją także ojciec, który zmarł w Teheranie w skutek wyczerpania pobytem na Syberii. Wiadomość o śmierci Wacława Siedzika dotarła do Narewki dopiero w 1947 r.
Część uczestników uroczystości w Narewce udała się następnie na cmentarz parafialny gdzie znajduje się mogiła Anieli Siedzik – babci „Inki” oraz symboliczny grób jej rodziców. Była to też okazja do odwiedzenia miejsca spoczynku por. Stanisława Wołącieja ps. „Konus” – pierwszego dowódcy Danusi.
Kolejnymi odwiedzonymi tego dnia miejscami była także siedziba Nadleśnictwa Browsk gdzie od 2017 r. znajduje się ufundowany staraniem Lasów Państwowych pomnik „Inki” oraz Guszczewina, Olchówka i Świnoroje.
Zobacz Galerię
Źródło: IPN Białystok
0 komentarze