Siemiatycze

Uroczystości na Świętej Górze Grabarce

21
sie 2023

Kilka tysięcy pielgrzymów z kraju i z zagranicy przybyło w sobotę, 19 sierpnia, na Świętą Górę Grabarkę, w powiecie siemiatyckim, by wspólnie obchodzić święto Przemienienia Pańskiego – jedno z najważniejszych w Cerkwi prawosławnej. W uroczystościach udział wzięła członek zarządu województwa podlaskiego Wiesława Burnos.

Sobotniej liturgii przewodniczył zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa, który podziękował za trud licznie przybyłym pielgrzymom. O tym, co znajdują na Grabarce pątnicy, mówił w homilii ks. Jan Awksietijuk z prawosławnej parafii św. Anny w Boratyńcu Ruskim: – Zebraliśmy się i modlimy na Świętej Górze Grabarce nie dlatego, że tak wypada. Przyszliśmy tu, ponieważ, skoro Chrystus ponad 300 lat temu wysłuchał tutaj modlitw prostych ludzi, którzy chorowali, uzdrawiał ich, dawał im nadzieję, tak i my wierzymy, że Chrystus nam pomoże – powiedział ks. Awksietijuk . Dodał, że tysiące ludzi pielgrzymuje do tego miejsca w ciągu roku.  Tysiące są obecne i teraz, a przecież nikt nie idzie po wodę do wyschniętej studni. Podkreślił w swojej homilii, że XXI wiek nawiązuje do wolności. – Popularne hasła, jak „uwolnij emocje, uwolnij swój czas, masz prawo do wolności, masz prawo do aborcji, eutanazji”. Te hasła zacierają granice między dobrem a złem. Człowiek chciałby być absolutnie wolny i od nikogo niezależny. (…) A Boskie prawa są inne. Bóg jest miłością nie dlatego, że chce nam na wszystko pozwolić. Bój jest miłością, ponieważ mówi na nam, co jest dobre, a co złe. Daje nam wolną wolę i pozwala wybierać. I uczy nas, że każdy wybór niesie za sobą konsekwencje. Uczy wyrozumiałości i cierpliwości – powiedział ks. Jan Awksietijuk.

Wiesława Burnos zaznaczyła, że Święta Góra Grabarka jest szczególnym miejscem w Polsce dla wyznawców prawosławia. – Przybywają tu pielgrzymi, by modlić się o lepsze jutro. Przebywają wiele kilometrów, żeby ustawić tu swój krzyż. Życzę wszystkim, aby pobyt tutaj przyniósł im dobro i ukojenie – powiedziała. Choć święto Przemienienia Pańskiego przypada 19 sierpnia, to na Grabarkę wierni przybyli już dwa dni wcześniej, 17 sierpnia, kiedy przypada święto Iwierskiej Ikony Matki Bożej. Kopia tej ikony znajduje się w głównej świątyni klasztoru. Nabożeństwa trwają więc przez trzy dni, prawie bez przerwy.

Aneta Troc przyjeżdża tu z rodziną co roku: – Praktycznie od dzieciństwa. Jesteśmy tu zawsze. Podobnie jest w rodzinie pani Magdy. – To nasza tradycja. Jestem z rodziny mieszanej, Mama jest katoliczką, tata wyznania prawosławnego. I wszyscy, bez względu na wyznanie, przychodzimy tu co roku świętować. Dla Asi to także bardzo ważne miejsce. – Żeby się wyciszyć, pomodlić, wzmocnić siły, żeby tę pozytywną energię i Boże błogosławieństwo zabrać do domu, zostawić na dłużej.

W uroczystościach wzięli udział m.in.: senator Jacek Bogucki, radny wojewódzki Jerzy Leszczyński i przedstawiciele służb mundurowych.

***

Święta Góra Grabarka to najbardziej znane w Polsce prawosławne sanktuarium. Zgodnie z przekazami, podczas panującej na początku XVIII wieku epidemii, w tym miejscu znalazła schronienie grupa mieszkańców pobliskich Siemiatycz. W podzięce za ocalenie mieli oni postawić na górze drewniany krzyż. Obecnie cerkiew Przemienienia Pańskiego otaczają tysiące wotywnych krzyży, ustawianych przez wiernych w różnych intencjach. Dla wiernych Kościoła prawosławnego miejsce to ma podobne znaczenie, jak dla wiernych Kościoła katolickiego – Częstochowa.Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Krzysztof Duszyński / UMWP
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.