Drohiczyn

Utrzymuje się wysoki poziom wody w Bugu

Region Wt. 31.01.2023 17:16:46
31
sty 2023

Styczniowa zmienna pogoda sprawia, że zdarzają się lokalne podtopienia, przybywa wody w rzekach i osoby mieszkające w pobliżu rzek czy innych zbiorników wodnych, z uwagą obserwują co dzieje się wokół nich. Od kilkunastu dni utrzymuje się wysoki stan wody w Bugu. Nieuregulowana, dzika rzeka w wielu miejscach wylała.

Pod wodą, są łąki, roślinność, a także znajdująca się w pobliżu rzeki infrastruktura np. drogi biegnące wzdłuż linii brzegowej. Zarówno zdaniem lokalnych władz, jak i mieszkańców, sytuacja nie stanowi zagrożenia. Na chwilę obecną może być to utrudnienie, ale nie niebezpieczeństwo. Woda nie stanowi niebezpieczeństwa dla gospodarstw, chociaż sytuacja może zmienić się z dnia na dzień, wszystko zależy od pogody. Jeśli wystąpią intensywne opady deszczu czy śniegu można spodziewać się, że wody te będą spływały do rzeki i będzie ona podnosiła swój poziom. Rzeka wystąpiła z koryta m.in. w gminach Mielnik i Drohiczyn. Władze i odpowiednie służby monitorują sytuację i apelują o rozwagę.

Na terenie gminy Mielnik nie wszystkie lokalne drogi są przejezdne. Pod wodą znalazły się biegnące nad Bugiem drogi w Sutnie i Wajkowie, nie oznacza to jednak odcięcia miejscowości, bo główne trasy są dalej od rzeki i są w pełni przejezdne. Zalane drogi zabezpieczono taśmami z informacją, że nie da się przejechać. W Drohiczynie pod wodą jest miejska plaża i część ścieżek edukacyjnych. Konieczne było zabezpieczenie promu, na rzece nie cumuje też katamaran. Na terenie gminy do tej pory nie zalało żadnych dróg.

Miejscowi obserwują sytuację ze spokojem i przekonują, że nie jest to dla nich nadzwyczajna sytuacja. Dla turystów i innych przyjezdnych osób jest to ciekawe zjawisko, które wiele osób obserwuje np. z Góry Zamkowej w Drohiczynie. Na wodomierzu we Frankopolu poziom wody we wtorek, 31 stycznia po południu wynosi 299 cm, stan ostrzegawczy wynosi w tym miejscu 250 cm, stan alarmowy – 350 cm.

Poziom wody jest wysoki, ale stabilny, jego dobowy wzrost to obecnie ok 1 cm.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.